Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 63

Bu haftanın ilk Annelerden Sütlü Tarifler’inde konuğum Belgesel Düğün ve Doğum Fotoğrafçısı sevgili Aslı Tür. Aslı ile geçen yıl bu günlerde, Emzirme haftası etkinliğimizde tanıştık. Aslında ben ilk olarak aşağıdaki fotoğrafıyla tanıştım. Sabah erkenden City’s e gitmiştim, defilenin hazırlıklarını yapmaya. Ben aşağıda kıyafetleri düzenliyorum, cansız mankenleri giydiriyorum, podyuma yerleştiriyorum, dedim ki yukarı çıkıp bir kahve molası vereyim. Ayça da o sırada sergilerinin hazırlıklarını yapıyordu, uzun zamandır tanışmayı bekleyen biz, heyecanla ve keyifle sohbet etmeye başladık. Derken, ben kafamı çevirdim ve aşağıda da gördüğünüz Aslı’nın fotoğrafıyla karşı karşıya geldim. Ve başladım ağlamaya. Öyle içime dokundu. Ayça beni gördü o da başladı =) Hepimizde heyecan da var tabii, duygulandık karşılıklı. Sonra Aslı da Özlem de geldi, tanıştık, kaynaştık. O kadar güzel bir gündü ki o, hala tadı damağımızdadır. Ben de anlat anlat doyamam =) Bu cumartesi de nostalji yaptım, bir yıl öncesine gittim, fotoğraflara baktım, duygulandım, (tabii ki gözler ıslak =) gülümsedim ve benimle o güzel günü paylaşan annelerime, arkadaşlarıma, herkese içimden sevgilerimi ve teşekkürlerimi yolladım…

İşte beni benden alan fotoğraf:

Ben ara sıra (tamam, itiraf ediyorum baya sık) doğum fotoğraflarına bakmak üzere Aslı‘nın, Ayça‘nın, Özlem‘in, Latife‘nin, Çiseren‘in sitelerinde bulurum kendimi, bir bebeğin doğum anına onların gözünden şahit olmak beni hem çok etkiliyor, duygulandırıyor, hem de derin bir huzur veriyor.

Ve tabii ki Emzirme Haftası tüm annelere kutlu olsun, bu hafta emzirme üzerine çok konuşulacak, çok bilgi verilecektir, umarım tüm okuduklarınız, dinledikleriniz ve öğrendikleriniz sütünüzü arttırsın, emzirmenize destek olsun.

Aslı Anne de uzun süre emziren annelerden, işte yeni anneler için deneyim ve tavsiyeleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?
Anda olabilme, huzur, bağlılık
 
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?
Su, bol yeşillik, uyku 
 
3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?
Sütün olmaması, az olması, yetmemesi gibi birşey olamaz.  Her annenin sütü bebeğinin ihtiyacı doğrultusunda artıp azalacaktır… Sadece iç sesinizi ve bebeğinizi dinleyin.  O ne kadar emeceğini, hatta hangi memede ne kadar kalacağını bile bilir =)
  
4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?
Gelen gideni, eve giren çıkan takmadan nerdeyse sürekli memelerin dışarda bir dönemin olması.  Bir kere bu şekilde balkona çıktığımı biliyorum =)
 
5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Ada 2 aylıkken ufak bir operasyon geçirmişti… Ağladığımı görenler aman sakın ağlama sütün kesilir dediler hep.  O gün herkese çok sinir olmuştum.  Ağlamaktan içim çıktı, ama hiçbir zaman sütüm kesilmedi.  Ada uyanınca o kadar emdi ki serumunu gereksiz görüp çıkardılar.. Sonra da 3 yaşına 3 ay kalaya kadar devam etti bu macera =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.