Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 62

Haftanın son emzirme deneyimleri sevgili Tuçe Anne’den.

Sütün çok bol olduğu ve göğüslerin çok şiş olduğu durumlarla ilgili bir ekleme yapmak istiyorum. Göğüsler çok sertse emzirme öncesi elle veya pompayla biraz boşaltmak gerekiyor ki bebek daha rahat emsin. Çok talzikli gelmesin ve meme ucu çok sert olmasın diye. Biz eğitimde  annenin sütü çoksa ve göğüsleri emzirdikten kısa süre sonra rahatsız edecek kadar şişiyorsa olabildiğince sık sağmaları ve göğüslerini boşaltmaları gerektiğini öğrenmiştik, belki Tuçe Anne’nin  durumu farklıydı ve hemşire belli bir nedenle pompa yapmamasını önerdi ama  bu durum normalde enfeksiyona yol açıyor. Dolan göğüslerin boşaltılması şart. Ayrıca bu şekilde depolanan sütler, ilerlen aylarda bebeğinizden uzak olduğunuz saatlerde kurtarıcınız olacak =)

İşte Tuçe Anne’nin emzirme deneyimleri ve yeni annelere tavsiyeleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Sahip olma hissi: Bebeğimi tabi ki her zaman çok seviyorum ama en çok emzirirken bana ait olduğunu, benden bir parça olduğunu hissediyorum, daha çok benimsiyorum, ben olmasam kimse ona bakamayacakmış gibi geliyor, annelik koruma içgüdüm kabarıyor, bu da beni daha güçlü bir anneye çeviriyor…

Mutluluk: Dünyada hiçbir yerde bulamayacağınız mutluluk ve huzur, bedeninize yakın olması, sarılıyor hissi, kendinizden doyurduğunuzu bilmek müthiş bir his. İnsanın hiç bırakmayası geliyor.

Gurur: Bebeğimin bana sonsuz güvendiğini hissediyorum, onu yanıltmamak, bu kadar yakın olabilmek bana gurur veriyor.

 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

İçebilmem için su, yemek tabii, dinlenebilmemiz ve rahatlamamız için sallanan çoook rahat bir koltuk.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Sizlere kimse göğüsleriniz acıyacak demez, hep güzel tarafları anlatılır. Ama ilk zamanlar gogusleriniz gerçekten acıyacak, azimli olun geçecek ve sonunda göreceksiniz gerçekten buna değecek.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Kızımı emzirdim dışarı çıktık. Alışveriş merkezinde arabayı park ettim, otoparkta yolda kimi görsem gözleri üzerimde. Sonradan fark etim ki askılı bluzumun bir askısı kolumun altında. Bir yanım bluz bir yanım emzirme sütyeniyle dolaşıyorum. Neyse ki otoparktan yukarı çıkana kadar farkettim,  5-10 kişiyle kurtardık. Birisi de uyarmaz mı?

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Soru değil de yapılan yorumdu benim sinirlendiğim. Benim problemim sütümün çok olmasıydı, 6 haftaya yakin aşırı şiş bir şekilde dolaştım, dokunamıyordum bile, sürekli sıcak banyolar, masajlar yapıyordum ki biraz boşalsın diye. Buzlar kremler neler neler. Hemşire kesinlikle sağma, daha da çoğalır dedi. Kaç kere enfeksiyon geçirdim doluluktan. Beni görenler sürekli, “niye şikayet ediyorsun, işte ne güzel sütün bol bol, şükret haline” diye kızıyorlardı. Ben de sinirden birşey diyemiyordum. Şimdi olsa  ”Evet, zaten ben şükrediyorum ve mutluyum, ama konu bu çektiğim acıyı hafifletmiyor, bir bildiğiniz varsa ona yardım edin” derdim. İnsanların anneliğini sorgularcasına konuşmalarına sinir oluyorum, bu da onlardan biri.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.