Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 61

Bugünkü konuğum Twitter’dan tanıştığım sevgili Başak Anne. Sütlü tariflerine ek olarak ilk emzirme deneyimlerini de yeni annelerle paylaşmak istedi.  Bu durumu yaşayan çok anne biliyorum. Pompa gerçekten hayat kurtarıyor. İlk günlerde bebeğin ememediği sütü boşaltmaya yardımcı oluyor, böylece sütün birikerek süt kanallarını tıkamasını ve mastite yol açmasını önlüyor. Sonraki aylarda da pompa sütü arttırmada çok önemli rol oynuyor. Bazı bebekler birkaç kez anne sütünü veya mamayı biberon aldıktan sonra memeyi reddedebiliyor. Aynı çekiş gücüyle biberondan aldıkları akışı memeden alamadıkları için sinirlenip memeyi istemeyebiliyorlar. (Bu nedenle ilk günlerden itibaren bebeğe kadeh veya kaşıkla anne sütünü veya mamayı yedirmek gerekiyor. Evet zahmetli, ama sonrasında memeyi reddetme riski çok azalıyor.) Bir de memeyi reddetmeden veya başka sebeplerden emme rutininin saat aralıkları uzadıkça annenin sütü azalabiliyor. Çünkü vücut bebek istedikçe ve emdikçe süt üretiyor. Sık sık pompalamak böyle durumlarda sütün artmasını sağlıyor.

Başak Anne bebeğiyle ve girişimiyle ilgili maceralarını www.girisimcianne.com  blogundan takip edebilirsiniz diyor sizi deneyimleri ve sütlü tarifleriyle baş başa bırakıyorum.

Oğlum doğduğunda yurtdışında yaşıyorduk. Hastanede doğumdan çok az sonra onu emzirmeye çalıştım ancak çok çok yavaş emiyordu ve sürekli uyumak istiyordu. Doktorlar bebek sarılığı olduğunu farkettiler ve yarı mama yarı anne sütü ile üç dört gün geçirdik. ‘Latching’ yani memeye tutunma sıkıntımız oldu ve ben silikon meme uçlarından kullandım. Sarılık bebeğin hareketlerini iyice tembelleştiriyor, bu yüzden o da zor oldu. Dolayısıyla ben memeden emzirmeye devam etmeye çalışırken aynı zamanda bir pompa ile süt yaptım oğluma. Bir zaman sonra da tamamen pompaya döndük. Sütüm de çoktu, ikinci kez bile düşünmedim vermeli miyim vermemeli miyim diye ve bir şekilde yolunu buldum. Ben bebekken aynı problemi annem yaşamış ama o zaman yalnızca el pompası varmış ve yetmemiş. Benim pompayı  görünce “ah kızım keşke benim zamanımda da olsaydı bu aletler” diye iç geçirdi yani anneannemiz…

 1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Mutluluk, huzur, karşılıksız sevgi

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Bolca su, diğer faydalı sıvılar, bir de bardak =)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Süt verme konusunda kolay pes etmeyin. Emzirmek insanın düşündüğü kadar kolay olmayabiliyor. Ben oğlumun sarılığı nedeniyle az uğraşmadım. Yoruluyor uyuyakalıyordu, emmiyordu, çok iyi tutunamıyordu, çok süt az emmeden ötürü 2 kez ateşli mastit oldum, eve laktasyon yani süt içme uzmanı getirdim ama yine de olmadı. Ben de oğluma süt içirebilmek için süt pompası kullandım (Medela freestyle, askılarıyla takılıyor, elleriniz boş kalıyor, İstanbul’da var mı bilemiyorum ama şiddetle tavsiye ederim). Diyeceğim şu ki pes etmek için çok bahanem vardı, bu zorluklar, sonrasında işe başlamak… Ama bu geçici bir süre, oğlumun faydası için yapmalıyım diye kendime görev bildim ve ilk 6 ayı yalnız anne sütü toplam 15 ay ona süt verdim .

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Ben pompa ile süt yaptığım için Amerika’dan uçakla Türkiye’ye ilk gelişimizde yolda süt yapmam gerekiyordu. Ben de aletlerimi alıp tuvalete gittim ve gurr gurr ses çıkaran pompamla birlikte beni terörist sanmasınlar diye dua ederek süt sağdım  =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Emzirmek harika birşey, ama günün sonunda asıl hedef bebeğe anne sütü içirmek. Başta bana “hadi gayret emzir bak, çok kolay olur” diyen aile bireyleri beni biraz gerdiler ne yalan söyleyeyim. Sonuçta pompa yapmak çok daha zaman alan birşey, hazırla, yıka, depola… Ama ben de oğluma pompa ile süt sağarak onu anne sütünden mahrum etmedim. Dolayısıyla dışarıdan gelen yorumlara yalnızca kulak kapayıp gülümsemek yeterli olur herhalde…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.