Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 60

Geçen hafta Twitter’da sütlü tariflerini paylaşacak gönüllü anneler aradım, o kadar çok anne destek olmak istedi ki… Benim mutluluğum bir yana, yeni anneler adına çok sevindim. Tecrübeli anneler, işlerine yarayan ne varsa yeni annelerin de sütlerini arttırsın, yaşadıkları olumsuzlukları yeni anneler yaşamasın – en azından hazırlıklı olsunlar – diye emzirme hikayelerini paylaşmak istiyorlar. Bazıları bu dönemde yalnızmış, destek olacak kimseleri yokmuş, yeni annelere destek olabilmek, yanlarında onlarca tecrübeli anne olduğunu hissetmelerini sağlamak için vakit ayırıp yazdılar deneyimlerini. Bugün 60. annemin deneyimlerini paylaşmanın sevinciyle tüm annelerime hem kendi adıma, hem faydalanan tüm taze anneler adına çok teşekkür ediyorum. Böyle güzel bir kaynağı yaratmamdaki desteğinize minnettarım.

Bugünkü konuğum sevgili Saadet Anne. Evlendikten sonra Fransa’ya yerleşen Saadet Anne her sabah oralardan bize günaydın diyerek başlıyor güne ve Twitter anneleri arasında şahane sohbetler gün boyu devam ediyor. Biz çok keyif alıyoruz, sizi de bekleriz  =)

İşte Saadet Anne’nin sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Şefkat, aşk, mutluluk

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Kayısı, peynir, rezene çayı

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Emzirme bana göre tamamen psikolojik bir olay. İlk önce istemeliyiz ve kötü düşünceleri kafamızdan atmalıyız. Yok göğsüm yara olacak, yok sütüm gelmeyecek diye başlarsak zaten baştan gelecek olan sütü de kaybetmiş oluruz. Negatif düşüncelerden sıyrılıp tamamen pozitif olmalıyız. Sadece bebeğimize ve emzirmeye odaklanmalıyız. Az gelse bile hiç bırakmadan devam etmeliyiz. Zaten bebeğin anneyi emmesi aradaki duygusal bağı da arttırıp güçlendirdiği bilimsel bir gerçek, bunu da unutmamalıyız. Her emzirdiğimizde “bebeğimin bana ihtiyacı var, hem karnı doyacak hem sevgi bağımız güçlenecek diye düşünmeliyiz.

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Olmadı maalesef ya da ben hatırlamıyorum  =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

 Bir dönem kızım çok ağlıyordu ve bunu etraftan “sütün yetmiyor, aç kalıyor çocuk” diyorlardı. Buna sinirlenmiştim ama hiç cevap vermedim emzirmeye devam ettim. Şimdiki aklım olsa yine aynı şeyi yapardım =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.