Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 6

Bugün Annelerden Sütlü Tarifler’de konuğum annelerin çok yakından tanıdığı ”Blogcu Anne”, benim canım arkadaşım Elif Doğan.

Her sabah gözümü açar açmaz ilk iş e-postalarıma bakarım.”Elif bugün ne yazmış?”diye meraklanarak Blogcu Anne’nin bülteninden doğruca sitesine girerim. Keyif, alışkanlık, bağlılık, yeni birşeyler öğrenmenin verdiği mutluluk. Hepsi bir araya geliyor Elif’i okurken.

Ben anne olmadan önce blogunu takip etmeye başladığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Neden derseniz, ben anneliği toz pembe gören bir insandım. Blogcu Anne’nin sloganında söylediği gibi ”Annelik her zaman tozpembe değil”i fark etmemde çok yardımcı oldu. Aynı zamanda anneliğin zorluklarıyla birlikte ne kadar büyük bir mutluluk olduğunu, deneyimlerin ve paylaşmanın ne kadar değerli ve önemli olduğunu da gördüm. Annelik toz pembe değil evet, ama bu deneyimleri okudukça ve paylaştıkça herşeyin kolaylaşacağından eminim.

Önümdeki uzun yolda elinin hep omzumda hissedeceğimi biliyorum ve şimdiden derin bir oh çekiyorum.

Ve Blogcu Anne’nin emzirme deneyimleriyle sizi başbaşa bırakıyorum:

 1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin? 

Huzur, tatmin, kudret.

 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, su ve biraz daha su

 3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Hastaneden çıkmadan bir emzirme danışmanından pratik konusunda yardım istemek. Güvenebilecekleri bir doktora sırtlarını yaslamak. Konuda bilgilendikten sonra iç güdülerini dinlemek ve etraftan gelen baskılara kulak tıkamak.

 4-  Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

İlk doğumumdan hemen sonra, sütüm yeni yeni geliyordu. Göğüslerim çok şişti ve hiçbir şey hissedemiyordum. Eşim ve annemle sofraya oturduğumuz sırada yukarıdan bebeğin ağlama sesi geldi. Tam o sırada eşim şaşkın gözlerle bana bakarak “Aşkım, fışkırıyorsun” dedi. Bebeğin ağlamasını acıktığına dair bir işaret olarak gören beynim süt kanallarına “boşalın!” emri vermiş olacak ki, sofranın ortasında göğüslerimden sütler akmaya başlamıştı.

 5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Emziriyor musun?” Tanımadığım insanların bana bu soruyu sormasından rahatsız oldum nedense. Yine olsa gülümser, evet diye yanıtlarım, ama sorulmamasını tercih ederim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.