Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 59

Bugünkü konuğum 3 aydır anneliğin mucizelerini yaşayan sevgili Emel Anne. “Bilgilerim daha çok taze, ama yeni annelere yardımcı olabilirsem ne mutlu bana” dedi ve sütlü tariflerini paylaştı.

 1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Yavrumu beslerken tarif edemediğim bir sevgiyle ve huzurla doluyorum. Anne ve çocuğu arasındaki aşk dedikleri bu olsa gerek =) Emzirmek anne ve çocuk arasındaki en özel anlardan biri, bunu iyi değerlendirmek lazım. Bir de tatminlik yaşıyorum, onu besleyip mutlu edebildiğim için.

 Bir de itirafım var: İlk 1 ay boyunca bebeğin her emmesi 40-50 dakika sürüyordu, göğüs ucu yaralarından dolayı çok acı çekiyordum. Arada isyan ettiğim oldu ama acılara sabrettikten sonra şimdi emzirmenin keyfini sürmeye başladım.

 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, süt, sütlaç…

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Olumlu düşünsünler, morallerini yüksek tutsunlar ve iyi dinlensinler. Bir de göğüs ucu yarası çeken olursa (inşallah olmaz, ben çektim siz çekmeyin) emzirme sırasında kendilerine destek olacak, nazını çekecek ve moral verecek biri olsun. Mümkünse anne ya da koca…

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Uyku sersemliği ile söylediğim saçma şeyleri ve gece kalkıp kocamı pışpışladığımı saysam saysam bitmez. Ama bence en unutulmazı tişörtlerimin göğüs kısımlarını kesip evde öyle dolaşmamdır. Ne yapayım, göğüs yaralarını iyileştirmek için meme ucunun hava alması çok işe yarıyordu! Evde eşime karşı karizmayı çizdim bu süre boyunca ama neyse her şey oğluş için =)

 5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Şu cümle beni bitiriyordu her seferinde:  “Aç bu çocuk aç, o yüzden ağlıyor!”. Ya sabır diyorum ve hala daha bir cevap bulamıyorum.

İzninle ikincisini de paylaşmak istiyorum. Bebek her kustuğunda “Neden kustu ki şimdi bu?”. O zaman da içtiğinin fazlasını kustuğunu söylüyordum, şimdiki aklım olsa gene sabırla aynısını söylerim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.