Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 57

Haftanın son emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri Twitter annelerimden sevgili Emel Anne’den.

Her deneyim gibi Emel Anne’ninkiler de çok değerli, çok öğretici. Komik olayları da çok keyifli. Emzirirken beyni rahat bırakma konusundaki tavsiyesi çok önemli. Emzirme anında, “acaba güzel emiyor mu, sütüm yetecek mi, kaç cc gelir, doyar mı” gibi soruları sormamaya çalışın kendinize. Endişeler bir kez beyne girdi mi beyin süt kanallarını istediği gibi açamıyor. Hormonlar o kadar nazik ki, onları korkutmamak gerekiyor.  Ve unutmayın ki annenin elektriği, stresi, endişesi bebeğe geçiyor. O da ne yapacağını şaşırıyor. İçinden “annemde bir huzursuzluk var, ben bir şeyleri yanlış mı yapıyorum acaba” diyor. Emzirmeyi bebeğinizle baş başa keyifli bir seremoniye dönüştürmek sizin elinizde. Huzurunuzu koruyun, rahat olun, doğa size bu mucizeyi vermiş, bebeğinize de emme içgüdüsünü. Gerisini akışına bırakın aynı Emel Anne’nin tavsiyesindeki gibi.

Eğer “söylemesi kolay, dediğin gibi olmuyor” diyen varsa, bana yazabilir, yaşadıklarını paylaşabilir. Elimden gelen desteği veririm,  başarmayı deneriz. En azından elimizden geleni yaptık deriz. Hepinize bol sütlü, keyifle emzirmeli günler.

 

 1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Oğlumu emzirmeye başladığım an “Anne” olduğumu dolu dolu hissediyorum ve elbette büyük bir gurur duyuyorum çocuğumu besleyebildiğim için.  Ve bir de kendimi özel hissediyorum. Emzirmek gibi mucizevi bir özelliğe sahip olmanın hissettirdiği özel olmak duygusu. Müthiş.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Bol bol su, karışık komposto ve bulgur pilavı. Ve bol bol suya girerdim, yüzerdim.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Bırakın küçük bebeğiniz size emzirmeyi öğretsin, siz sadece nazikçe memenizi ona ikram edin. O ne yapacağını sizden daha iyi biliyor. İlk başlarda minik yaralar oluşursa veya süt miktarı azalır gibi olursa sakın durmayın, vazgeçmeyin ve sakın korkmayın. Sabır da çok çok önemli. Açın TV’yi, alın elinize kumandayı, verin memeyi bebişinize ve tadını çıkarın. Ben ilk 3 ayda 3 kitap bitirdim, sadece emzirirken okuyarak =)

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

1)Doğumdan sonraki ilk günlerdi, bir kaç gün uykusuz kalmıştım ve memelerimde yaracıklar oluşmuştu, zor bir gün geçirmiştim; akşam bebeğim uyuduktan sonra şöyle bir uzandım yatağa ve sabah uyandığımda kardeşimle annemin gece boyu benim memişlere pansuman yaptıklarını, üzerimi değiştirdiklerini, Deniz’imi tutup emzirdiklerini öğrendim, hiç birini hatırlamıyordum. Tabii bizimkilerin yorumları da komikti…
2)Bizim meme düşkünü oğlan, birlikte denize girerken, tuttuğu gibi bikinimi indirdi ve meme emmeye başladı, ben de görmemezlikten gelen arkadaşlara arkamı dönüp, oğlumu denizin içinde Midilli’ye doğru emzirmeye devam ettim.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Sen daha emziriyorsun, bitince kilo verirsin”e hala daha sinir oluyorum. Ve birçok anne gibi ben de “ne zamana kadar emzireceksin, adam oldu kocaman” yorumuna takılıyorum, cevap olarak da ben bir DENİZ(oğlumun adı) ANASIYIM ve oğlumu teneffüslerde de gidip emzirmeye niyetliyim!

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.