Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 55

Bugünkü konuğum Anneysen.com’un diğer annesi sevgili Aylin Çakır. Daha önce ortağı sevgili Pınar Anne’nin sütlü tariflerini burada paylaşmıştım ve sonunda “Yakın bir zamanda ikinci bebeğini kucağına alan ve tam zamanlı emzirmeye devam eden sevgili Aylin’in de deneyimlerini en kısa zamanda paylaşmak üzere” demiştim. Ve işte bugün Aylin Anne’nin deneyimlerini ve tavsiyelerini paylaşıyorum. Annelerin hem birbirleriyle hem de uzmanlarla buluştuğu Anneysen.com’u birlikte yaratan sevgili Aylin ve Pınar’a her zamanki destekleri için tekrar teşekkür ediyorum. Umarım genç kadın girişimciler olarak daha nice güzel projelere imza atarız. Hepsinden değerlisi birlikte bir heyecanı paylaşmak, güzel bir sinerji yaratmak. Kadınların gücü adına diyorum bir kez daha =) Kadınların gücünü paylaştığınız sütlü tariflerin etkisinden de görüyorum, annelerin tüm enerjisi toplanıp yeni annelere harika bir emzirme desteği veriyor.  Hepsinin sütü artıyor sayenizde. Hepinize yeni anneleri yalnız bırakmadığınız ve bebeklerine daha fazla süt verebilmelerine destek olduğunuz için binlerce teşekkür!

Sizleri Aylin Anne’nin sütlü tarifleriyle baş başa bırakırken hepinize bol sütlü bir gün diliyorum.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, mutluluk, rahatlama

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, süt ürünleri , ısırgan otu

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Bence herşeyden önemlisi dinlenmek, uyumak. Mümkün olduğunca bebekleri uyurken onlar da dinlensinler,  uyusunlar. Daha sonra stresten uzak durmak çok çok önemli. Ne kadar stres o kadar az süt.  Ve daha sonra da su ve sıvı tüketimi çok önemli. Göğüslerde mastit olmaması için göğüslerin boşaltılması çok çok önemli ve tabii ki göğüs ucu bakımı. Ben her emzirmeden sonra Lansinoh ile bakım yaptım. Çok faydasını  gördüm. Bir de ilk ay özellikle çok sık emzirme olduğu için gögüs ucu çok hassas oluyor. Göğüs ucunun kurumadan kapatılması acı verebiliyor. Bunun için Philips Avent’in göğüs kalkanlarını kullandım. Çok çok faydasını gördüm. Vanilya içeren yiyecekleri öneririm. Sütlü tatlılar olabilir, dondurma olabilir. Sütün tadını güzelleştirdiği için Can’ın hoşuna gittiğini düşünüyorum. (Doktorum da önermişti) Sıvı alımı çok önemli. Steel tea içiyorum, GNC’nin çemen otu hapını içiyorum. Isırgan otu çayı, rezene çayı da günlük içeceklerim arasında.

3- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

En komik değil ama Can’ın emerken bazen durup benimle konuşur gibi sesler çıkarması çok hoşuma gidiyor. Sanki birini bana şikayet eder gibi bir ifade ile. Çok komik görünüyor.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Başkalarının süt üretim miktarları ile karsılaştırılmam, sürekli olarak “emzirme zamanı geldi herhalde” şeklinde hatırlatmalar.  “Ne kadar kilo almışsın” şeklinde sinir bozucu laflar (sanki ben farkında değilim!) Yine umursamadan cevap bile vermezdim şimdi.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.