Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 54

Bugünkü konuğum iki üç dünya tatlısı kız annesi, YSM pozuyla ünlü fotoğrafçı (bebekleri bile o pozu veriyor =) , blogger, aslan burcu, her daim pozitif, soyadının hakkını veren, sadece kendini değil etrafını da MUTLU eden insan, canım Yeşim Mutlu. Hep diyorum, benim için çok fazla yüzyüze görüşmek gerekmez güzel enerjileri paylaşmak için. Biz iki aslan kadını bazen uzaktan bazen yakından kalplerimizle konuşuyoruz =)

Tabii ki sevgili Yeşim’in objektifinden güzel bir fotoğraf da eşlik ediyor sütlü tariflerine.

Şu tatlı suratın emerkenki hali nedir yahu, kimbilir aklından neler geçiyor! “Ne zamandır bu anı bekliyordum, oh dünya varmış, yapışayım bir süre” diyor gibi =)

İşte Yeşim Anne’nin emzirme deneyimleri ve yeni annelere tavsiyeleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Aşkın mucizesini hissetmek. Yani kendinden bir parçayı çoğaltmak, büyütmek, beslemek. Kusura bakma emzirme diyince üç kelimeye sığamadım ben =)

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Hastane tipi pompa, rezene-ısırgan çayı ve uyku (şart yorgun anne = sütsüz anne)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Doğar doğmaz bebeklerini (genel anestezi ile dahi doğum yapmış olsalar) ilk bir saat içinde emzirmeleri. Yapış yapış olsunlar, göğüslerinden indirmesinler mümkünse. Bebeğin kokusu ve muhteşem enerjisi ve sonsuz sevgisi ile hemen geliyor süt. İlk on gün bebeğin uyanmasını beklemeden 2 saatte bir yeniden emzirsinler. İlk 40 gün emme düzenini de unutsunlar.  Zaten ilk 40 gün değişik bir zaman. Anne ve bebek balayında bana göre kırka kadar. Bunu da anneler hiç unutmasınlar. Emzirdikçe rahim toparlıyor, emzirdikçe süt artıyor, emzirdikçe anne kendini iyi hissediyor. Bundan güzel ne olabilir ki?

Bir de sütü bol olan tüm anneler süt depolasın o sütler o kadar işe yarıyor ki.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

=) Bir gece Mira’yı emzirirken uyuyakalmışım. Rüya mı kâbus mu hala ayırt edemiyorum zıplayarak uyandım. Sersem sersem eşime ben uyuya kalmışım bebek nerede emzireceğim dediğimde “kucağında memende “demişti hala çok gülerim aklıma geldikçe.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Benim enerji vampirleri sözüm vardır, ona sonradan eklediğim loğusa vampirleri var. Anesteziden uyanıp kendime gelmeye çalıştığımda odada bir ses yankılanıyor. Hala bana kim olduğunu söylemediler, çok da gerekmiyor aslında. “Anestezi aldı, sütü gelmez şimdi” Hadi canım, zaten bilen biliyor ki süt belirli bir akış içinde geliyor. İlk gelen ve halk arasında ağız sütü denilen kolostrum “en değerli süt.” Doğal antibiyotik, bağışıklık sistemi ve bebeğin mucizesi. Öyle bir düzen kurulmuş ki bu hayatta kimsenin, hele annelerin doğasına kimsenin karışmaması gerek.

Ben o an cevap veremedim emzirmeyi tercih ettim. Ama kim olduğunu bilsem şu gün ona sütün nasıl geldiğini bilimsel olarak anlatırdım. Zaten bana göre her kafadan çıkan sesler bilgisizlikten. Hem unutmayalım ki anneler her şeyi bilir. Her anne kendi bebeğinin doktoru ve her şeyidir.

Bol sütlü, huzurlu ve sağlıklı günler diliyorum yeni annelere…

YSM

Yorumlar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.