Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 51

Bugünkü konuğum sevgili Hande Yuvakuran’ı, Bebek.com‘u ve Bebek dergisini takip edenleriniz çok yakından tanıyorsunuz. 
Biz geçen yıl Emzirme Haftası etkinliklerinde birlikte çok güzel projeler yaptık ve sonrasında hep görüşmeye devam ettik. Hem bebek.com’da, hem Bebek dergisinde LeiLeo’yu hep destekleri için buradan bir kez daha çok çok teşekkür ediyorum.

Hande Anne’yle tanıştığımızda ikinci bebeğine hamileydi. Oğluşuna 9 ay önce, 12 Ocak’ta kavuştu, şimdi de onu emzirmeye devam ediyor. Ve şimdi Annelerden Sütlü Tarifler’e katılarak sizlerle emzirme deneyimlerini ve tavsiyelerini paylaşıyor.

 1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?
 
Heyecan verici, duygusal bir an. Emzirmek bir kadına anne olduğunu hissettiriyor. Üç kelime olmadı ama =)

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?
 
Su, emziren anneler için çay, malt içecek…

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?
 
Öncelikle inanmak gerekiyor. Ben iki çocuk annesiyim. Bu işte psikolojinin ne kadar önemli olduğunu oğlumda daha iyi anladım. Kızımda, ‘ya başaramazsam…’ korkusu yaşadım. Sütüm biraz azalınca da  ‘İşte bak, olmadı. İlk 6 ay sadece süt veremeyeceğim.’ diye hayıflandım. Gerçekten de sonunda  ek mamaya geçtik. Oğlumda durum farklıydı. ‘Bu kez başaracağım’ diye kendimi şartlandırdım. Yediklerime, içtiklerime çok dikkat ettim. Sonunda da başardım. Bir şeyi de belirtmek isterim. Anne elinden geleni yapsa da  bebeğin emmeye istekli olması da çok önemli. Bu nokta da unutulmamalı.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?
 
Alp’i yoğun olarak emzirdiğim dönemde Galatasaray-Fenerbahçe derbisi vardı.  Maçı izlemeye arkadaşlar bize geldi. Ben de, yan odada Alp’i emzirdiğim için maçı kaçırmak istemedim. Emzirme önlüğümü boynuma takıp bir yandan emzirip, bir yandan maçı izledim. Fenerbahçe’nin galibiyet golüne evdekiler o kadar bağırdı ki; Alp’in emerken havaya sıçramasını unutamam =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Bebeğini emziriyor musun?” ve “Sütün var mı?”  sorularına sinir oluyordum. Her anne, bebeğini emzirmek için elinden geleni yapıyor. Buna karşın emziremeyen anneler de var. O sebeple bu iki sorunun sorulmasına gerçekten sinir oluyorum. Halen emziren bir anne olduğum için şimdilik yanıtımı söylemeyeyim =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.