Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 50

Annelerden Sütlü Tarifler’de 50.annemin deneyimlerini ve tavsiyelerini paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum bugün. Annelerim paylaşmaya devam ettikçe ben de siz anne adaylarına ve emziren annelere memnuniyetle iletmeye devam edeceğim.

Uzun zamandır emziren annelerle iç içeyim. İlk günden beri gördüm ki emzirme döneminde en önemli desteklerden biri gerçek annelerin deneyimleri. Teorik bilgiler çoğu zaman yetersiz kalıyor. Yazılan bilgilerden bir parça farklı bir deneyim yaşandığı zaman deneyimlerin paylaşılması hayat kurtarıyor. Umarım bu paylaşımlar da sizlere yardımcı olur, bebeğinizi emzirmenize destek olur. Bebekleriniz her damlası altın değerinde olan sütünüzü bu sayede bir gün daha fazla alırsa benden mutlusu olmaz.

Bu arada ben Annelerden Sütlü Tarifler’e devam ederken, geliştirmemi istediğiniz taraflar varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Bugün 50. annem canım arkadaşım Gülderen’im. Gülderen’i ve İpek kızını ilk olarak LeiLeo defilesine gönüllü olarak katılması sayesinde tanıdım. O günü her hatırladığımda tüylerim diken diken oluyor. Defilenin sonunda hep birlikte Emzirme Reformu Gerekli! dedik ve sonrasında Gülderen de gönüllü grubumuzda yerini aldı. Gülderen Anne’yi ve İpek kızını Peri Şekeri isimli bloglarından takip edebilirsiniz.

İşte Gülderen Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 anlatabilir misin?

3 kelime: Endişe, mutluluk, huzur. Bonus kelime mucize.

Kelimeleri biraz açarsam durum şudur: İlk günlerde bu işi becerebilecek miyim endişesiyle birlikte kendi kendime “tabii ki becerebilirim” telkini beni motive etti. Nitekim becerdiğimi gördüğümde mutlu oldum. 40. günde yaralarım da geçip ayaklarımı yere vurmadan emzirebilmeye başladığımda her emzirmede içim huzurla doldu. Ve anne sütünü araştırdıkça bir mucize olduğunu gördüm.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, rezene ve bulgur. Benim için su=süt demek. Rezene ise süt miktarımı 30 cc kadar etkiliyor. Ofiste rezene içmemişsem her zamankinden 25-30 cc daha az süt sağabiliyorum.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Etrafa kulaklarınızı tıkayın özellikle en iyiyi bildiklerini sananlara… Mümkünse doğum öncesinde emzirme danışmanlarından, kitaplardan, web sitelerinden doğru emzirme pozisyonları, anne sütünün özellikleri ve süt kanallarının tıkanmasını önleme, önleyemediklerinizin de tedavisi konusunda bilgi edinin. Böylece emzirme ile ilgili duyacağınız saçma yorumların doğru cevaplarını biliyor olursunuz. Diğer yeni annelerin tecrübelerini öğrenmeye çalışın. Başka birinin yaşadığından alacağınız ders sizin için çok değerli olabilir.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

İlk aylarda sütüm o kadar güçlü gelirdi ki, kızım yanlışlıkla emmeyi aniden bırakırsa sütüm yüzüne fışkırırdı. Zavallım yalanır dururdu. Çok komik gelirdi bu bana.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Klasik soru: “Doydu mu acaba?” “Yok doymadı, pizza mı söylesek acaba” demek istedi canım şimdi. Ama o zamanlar acemi anneliğin ezikliği ile dış sesim “doydu-doydu, onun derdi xxx” derken iç sesim “ya doymadıysa” diyordu.

Tüm yeni annelere bol sütlü memeler dilerim…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.