Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 49

Haftanın ilk sütlü tarifleri sevgili arkadaşım Tuğçe Anne’den. Tuğçe, Emzirme Reformu gönüllüsü olarak kazandığım güzel dostlarımdan.  İş görüşmelerinde “Senin bebeğin varmış, şimdi emziriyorsundur da, e peki nasıl olacak?” şeklinde olumsuz yorumlar alınca, bir süre kurumsal bir işte çalışmamaya karar vermiş, ve hemen sonrasında Emzirme Reformu’ndaki aktif görevini almıştı.  PR konusunda uzman olduğu için Emzirme Reformu’nun PR işlerini gönüllü olarak üstlendi. O gün bu gündür  hep birlikte şirketlerin, bu bilinçsiz bakış açısını kırmaya ve gerek izinler, gerek çalışanların bilgilendirilmesi, gerek şirkette sağlanan emzirme alanları ile, çalışan annelere emzirme konusunda destek olmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Siz de emziren anneler için hem kurumsal hem toplumsal hayattaki durumun iyileştirilmesi gerektiğini ve annelere ihtiyaçları olan hakların verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız Emzirme Reformu’na buradan destek olabilirsiniz.

Sizleri Tuğçe Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri ile baş başa bırakıyorum ve hepinize bol sütlü bir hafta diliyorum.

 1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Güven, o güne kadar hiç yaşanmamış bir mutluluk ve huzur.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Adada tatlı su bulacağımı tahmin ederek, dereotu, emzirme yastığı ve sırtıma masaj yapabilecek bir aparat.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Kimseye kulak asmadan içlerinden geleni yapmalarını, bebekleriyle ten tene vakit geçirmelerini ve kuzular uyurken mutlaka dinlenmelerini şiddetle tavsiye ederim.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Atlas’ı kucağıma aldığımda bacaklarımın bir kısmı ve ayaklarım sanki su dökmüşler gibi ıslandı. Ne olduğunu anlamayıp şaşkınlıktan sağa sola koşarken ayağım terliğin içinden kaydı. Tam toparladım, herhalde Atlas’ın bezi kaydı derken ikinci bir ıslaklık yaşadığımda göğsümden sütlerin boşaldığını anlayıp o şaşkoloz halime hala gülerim.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Emziriyor musun?”, “Sütün mü gelmiyor?” ve “Bu çocuk aç” demelerinden nefret ederdim. Şimdiki aklım olsa hiçbir şey söylemeye gerek duymadan her kim söylüyorsa derhal yanımdan uzaklaştırırdım.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.