Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 48

Bugün emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri çok “hamarat” bir anneden, sevgili Enhar’dan. Enhar’ı Twitter’dan tanıdıktan çok kısa bir sonra, o güzel enerjisini aldım ve görüşelim dedik. Sanki kırk yıldır tanışıyormuşuz gibi hissedip çok keyifli bir öğleden sonra geçirdik. Ben atölyesinde gözlerimi rengarenk ve el emeği ürünlerden alamadım tabii, ve sürekli, ”aaa, bunu Twitter’dan görmüştüm, ”bunu da Instagram’da paylaşmıştın”, ”aaa bu da çok şirin, aaa bu çok güzel” deyip durdum, bir nevi kendimi kaybettim =) Benim el işi hobilere merakım şimdilik sadece kitaplarla, dergilerle, yapanları takip etmekle ve uzaktan heveslenmekle sınırlı. Bu arada Enhar, benim gibi meraklılar varsa hobi kursları da veriyor.  Her müşterisine özel, ince ince uğraştığı ve tasarımını yaptığı çeşit çeşit ürünleri var. ”Hamarat Diva” Enhar’ın sitesine bır tıkla ulaşabilirsiniz.  Ben hem ona, hem yaptıklarına bayıldım, eminim siz de çok seveceksiniz.

İki tane dünya tatlısı kız annesi sevgili Enhar Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri ise şöyle: 

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Dinginlik, karşılıksız aşk ve zaman zaman “hadi ama yeter, 2 saat oldu yerimden kalkmam lazım” =))

 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

 Su, su ve yine su!! Şerbetler, tatlılar vs. bence hepsi gereksiz, tatlı yemenin mantığı bence “çok tatlı ye, için yansın, bol su iç”. Anneler yine normal beslenmelerine devam edip bolca su içsinler.

 3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur? 

Ne uzmanların yazdığı kitaplara, ne aile büyüklerine, ne diğer annelere takılmasınlar. Her çocuk farklı bir birey ve kişiliktir bence. 2 çocuk büyüttüm, ikisinde farklı deneyimler yaşadım. Güvenebilecekleri, hatta mümkünse anne olan bir çocuk doktorları olsun. Onun dışında ne hissediyorlarsa, içlerinden ne geliyorsa o şekilde davransınlar. Eğer işe dönmeyeceklerse, bebekleri 6 aylık olduktan sonra güvenebilecekleri birine bırakıp kendilerine ait küçük anlar yaratsınlar. Uzun banyolar, alışveriş, kuaför gibi kendilerine ait ve şımartılacakları anlar yarım saat bile olsa o kadar iyi geliyor ki!

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

 Aslında benimki trajikomik; büyük kızım Zeynep’in emme rekoru 3 saattir! 3 saat emilir mi demeyin, emiliyor =) 10 aylıktı, emerken memede uyuyordu, ben çekmeye çalıştığım an uyanıp yeniden emiyordu bu tam 3 saat sürdü. Bu olaydan sonra doktorumuzla görüşüp memeden kestim zaten, çünkü kilosu da boyu da oldukça iyi bir bebekti ve normal gıda ile beslenme döneminde olduğu için doktorumuz kesebileceğimi söyledi.

 5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Kilolu bir bebek olduğu için sıkça mama verdiğimi düşünenlerle karşılaşırdım, “mamayla mı besliyorsunuz, pek kilolu” derlerdi sıkça. Ben de “hayır sütüm kaliteli” diye cevap verirdim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.