Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 47

Bugün Annelerden Sütlü Tarifler’e kaldığımız yerden devam ediyoruz. Emzirme deneyimleri ve ve tavsiyeleri bu kez sevgili Emel Anne’den. Emel Anne’yle de Twitter’dan tanışıyoruz. Doğum fotoğrafçısı olan Emel Anne’nin sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Twitter’da sohbet çok keyifli, sabah gözümü açtığım gibi başlıyoruz günaydınlarla, kahve keyfimizi paylaşıyoruz, kaynatıyoruz, magazinel konuları ve dizileri çekiştiriyoruz, annelik, emzirme konuları, bebek ürünleri, sonra yazdıklarımızı paylaşıyoruz, her konuda yorumlar yapıyoruz. Herkes ve herşey Twitter’da kısacası. Hala gelmediyseniz bekleriz. Bir de yeni kurulan Uykusuz Anneler Kulübü var, siz de katılabilir, yalnız olmadığınızı anlayıp, derdinizi paylaşabilir, keyiflenebilirsiniz. Uykusuz ama mutlu anneler bu kulüpte. uykusuzannelerkulubu hashtag i ile bulabilirsiniz.

Ve şimdi sizleri Emel Anne’nin cevaplarıyla başbaşa bırakıyorum ve emzirmenize destek olmasını diliyorum.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Keyif, huzur, rahatlık.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Bool bol su, yeşillik (salata gibi), yoğurt

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Yeni başlayan annelere tavsiye edebileceğim ve bence en önemli şey, emzirecekleri konusuna kendilerini şartlamaları, yani “ya sütüm yetmezse” gibi bir soruyu kesinlikle akılllarından çıkarmaları. Morallerini yüksek tutup, çevreden gelen yorumlara kulaklarını kapamaları. Sonuçta geç de gelse süt mutlaka geliyor. Sonrasında zamanla artıyor ve o süt bebeğe mutlaka yetiyor. Bebek istedikçe sık da olsa emzirmek de önemli bence ilk aylar için.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Pek çok anne yaşamıştır belki bunu, göğsümü kapadığımı zannedip açık unutarak bir süre ortalıkta misafirlerimin yanında dolanmak. =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Ennn ama en sinir olduğum soru ” doydu mu acaba bu çocuk?” ya da “sütün yetiyor mu ki?” sorularıydı. O zaman da pek cevap vermedim bu sorulara sinir olduğumdan… Şimdi de olsa çok farklı davranmam sanırım.

Yorumlar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.