Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 46

Bugünkü konuğum NTV ekranlarından ve Acemi Anne yazılarından tanıdığınız sevgili Esra Sert. Esra Sert anne olunca, NTV de sunduğu haberlere ntvmsnbc.com da yazdığı Acemi Anne yazıları da eklendi. Tüm annelerin birebir yaşadığı durumları o kadar güzel yazıyor ki, herkes içinden bir parça buluyor. Ben ve diğer tüm anneler “daha sık yaz” diye ona baskı yapıyoruz. Buradan da mesajımız gitsin =) Son olarak Emzirme Reformu‘na destek olduğu yazısından sonra yüzlerce paylaşım oldu Twitter’da. Buradan da tekrar teşekkür ediyorum tüm emziren anneler adına. Dün sevgili Acemi Anne’yle yüzyüze tanışma fırsatım da olduğu için çok mutlu oldum, uzaktan da hissettiğim güzel enerjisini gülen gözlerinden de almak çok keyifliydi.

Acemi Anne’ye emzirme deneyimleri ve tavsiyelerini paylaştığı için teşekkür ediyor, sizleri sütlü tarifleriyle başbaşa bırakıyorum.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?
Emzirirken, başta tarifsiz bir yakınlık hissi ve acı! Birkaç hafta sonra bıkkınlık, hayal kırıklığı,  kaygı, yetersizlik. Birkaç ay sonra tarifsiz bir yakınlık hissi, tatmin ve sevgi. 3 kelime olmadı ama durumum biraz karışıktı ne yapayım =)

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?
Hastane tipi pompa, su ve uyku

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?
Meme boşaldıkça vücut daha çok süt üretiyor. Süt azsa emzirdikten hemen sonra sağsınlar. Memelerinin dolmasını beklemesinler. Kısa bir süre sonra sütleri artar.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?
Zemin kattaki evde balkonda süt sağmak =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?
Sinir oldugum soru yoktu. Ama sinir olduğum cevap vardı. O da sütümün az olduğunu söylediğimde karşımdaki annenin ballandıra ballandıra kendi sütünün zamanında ne kadar çok olduğunu anlatması.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.