Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 45

Bugün Annelerden Sütlü Tarifler’de konuğum doğum ve düğün fotoğraflarından tanıdığınız canım Özlem Turan. Özlem’le ilk tanışmamız geçen yıl Emzirme Haftası etkinliklerindeydi. O ne şahane gündü, hepimizi buluşturdu. Benim için çok özeldi, düşündükçe gülümsediğim, düşündükçe inanılmaz pozitif enerji yüklendiğim bir gün. Özlem’le de sergi açılışı sonrası tanıştık ve birbirimizden aldığımız o güzel elektrik  hep devam etti. Ben onun doğum fotoğraflarına ve Ayça Oğuş‘la yaptıkları yeni projeleri yenidoğan fotoğraflarına ba-yı-lı-yo-rum! Siz de buradan bakın, içiniz erisin =)

Ve tabii Özlem’in objektifinden harika bir emzirme fotoğrafı:

Ve işte Özlem Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?
Huzur, bebeğimle bütün olma, bebeğime faydalı olmak

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Balık, dereotu, sıcak fırın sütlaç

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Kimseyi dinlemesinler, sadece  kendi iç seslerini dinlesinler. Bir annenin sütü her zaman bebeğine yeter, iyi dinlensinler, ilk aylar yardım alsınlar, bol su içsinler, üzülmesinler, hiçbir şeyi kafalarına takmasınlar, ilk haftalar daha zor olabilir yılmasınlar sabretsinler, emzirme sabır işi. Saate uydurmaya çalışmasınlar, bebekleri her istediğinde emzirsinler ve ilk haftadan diğer memeyi pompayla çekmeye ve süt depolamaya başlasınlar, ilk 40 gün emzik ve biberon kullanmasınlar.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Buse’nin üzerinde yemek yemem =) Emzirme yastığı kullanıyordum ve Buse emdikten sonra tensel olarak benden ayrılmak istemiyor, bana yapışık emzirme yastığı üzerinde uyuyordu. Ben de 3 ay öyle yaşadım ve tüm öğünlerimi Buse’nin üzerine bir örtü örtüp yedim =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Aç bu çocuk”… Heralde her annenin başına gelen ve belki de hamilelik döneminde cevabını vermek üzere eğitim alması gerekilen söz…
Bebeğin ne kadar süt içtiğini göremedikleri için bebeğin her ağladığında her huysuzlandığında “aa aç bu, meme istiyor” diyen, bebeğin sadece kaka yapıp uyuduğuna inanan sevgili Türk haklına bebeğin doğduğu anda bir karakteri olduğunu, o sırada ışık, ses, sıcak annesine yakın olma isteğiyle meme isteyebileceğini şimdi emziriyor olsam anlatabilir miydim emin değilim. Şimdi olsa kulağımı tıkar bildiğimi okurdum =) Ama bir kez şöyle anlatmıştım. Buseyi emzirdim ama hala Buse huysuz, 5 aylık filandı. Biberonda almaya başladığı zamanlardaydı, herkes ağızbirliği etti “bu bebek aç, biberon verelim” diye, “peki” dedim ama tabi Buse aç olmadığı için biberonu görünce daha da sinirlenip daha da yüksek desibelde ağlamaya başlamıştı =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.