Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 44

Bugün emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri Twitter’dan tanıştığım sevgili Deniz Anne’den.  Tavsiyeleri ve paylaşımları için teşekkür ediyor, sizleri sütlü tarifleriyle başbaşa bırakıyorum.

 1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Mutluluk, huzur, tatmin

 

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, bulgur, Gusta buğday birası (haftada bir iki kere içtiğimde çok işe yarıyordu, ama alkollü diye bunun yerine başka birşey söylemem gerekirse bol yeşil sebze, salata)

 3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Hamilelikten itibaren emzirememe gibi bir ihtimali akıllarından geçirmesinler, bebeklerini kucaklarına alır almaz emzireceklerine içtenlikle inansınlar. Özellikle bir çok yeni anne ilk 3-5 gün gelen kolostrumun az miktarda geldiğini ama bebek için muazzam faydalı olduğunu bilmiyor. Sütünün gelmediği ya da çok az geldiği, dolayısıyla bebeğini besleyemediği hissine kapılan anne panik olup emzirmekten vazgeçiyor ya da formülle takviye ediyor. Oysa bebekler ilk 3-5 gün hayatta kalabilecek rezervlerle doğuyorlar.

Diğer bir konu da göğüslerin acıması konusu. Anneler emzirmenin hep acılı olacağını düşünüyorlar ama göğüsler bir süre sonra travmayı atlatıyor ve adapte oluyor, emzirme bir kaç hafta içinde çok keyifli bir hal alıyor. Bu yüzden daha yolun başındayken pes etmesinler. Emzirme ritmini bebeğe bırakmak, bebek ne zaman ve ne kadar süre isterse emzirmek sütün bol olması ve bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çok önemli. Gece emzirmelerinin özellikle ilk 3-4 ay aksatılmaması da yine diğer mühim bir tavsiye, zira gece salgılanan sütün daha besleyici olduğu biliniyor.

Bir de sürekli emzik emen bebeğin tokluk hissi yaşayacağı, dolayısıyla daha az süt emebileceğini bir çok kaynakta okumuştum, bu yüzden oğlumu emziğe hiç alıştırmadım =)

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Üzerimde önü açık emzirme sütyenleriyle evin içinde göğüsler fora halinde dolaşmama gülüyorum hala.

 5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

 Bir çok soru vardı da en sinir edicisi “sütün yetiyor mu?”  Bence bu soruya en güzel cevap ‘evet, hatta bir kaç bebeğe daha süt annelik yapabilirim =)’ olabilir. Geçenlerde 7,5 aylık bebeğimi hala emzirdiğimi öğrenen bir iş arkadaşım kınayan bir şekilde ‘Neee hala emziriyor musun? Bırak artık Deniz, yeter, bırak!’ dedi bana. Kendisine diyecek birsey bulamadım.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.