Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü TArifler – 41

 Bugün Annelerden Sütlü Tarifler’de konuğum sevgili Ayşe Anne. O da Twitter’dan emzirme deneyimlerini paylaşmaya gönüllü olan annelerimden.  Ayşe Anne, kızı Ceren’le yaşadıklarını, hamilelik hatıralarını, alışveriş, seyahat ve daha birçok konuyla ilgili yazılarını Cokoprenses isimli blogunda paylaşıyor. Twitter’da keyifle başlayan arkadaşlığımızın, çok yakında yüzyüze de tanışarak devam etmesini dilediğim sevgili Ayşe’ye paylaşımları için tekrar teşekkür ediyor, sizleri sütlü tarifleriyle baş başa bırakıyorum.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Endişe (acaba yetiyor muyum bebeğime), özgüven (bakıın bebeğimi besliyorum-başarıyorum), huzur (emziriken sürekli onu izleyip anın tadını çıkarmak)

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, et, salata

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Emme zorlukları yaşabilirler. Mesela Ceren memeyi kavrayamıyordu, çenesi güçsüzdü. Hemşireler hemen mama takviyesi önerdiler. Ben de sütüm yok sandım, şişen göğüslerimin sütten olduğunu anlamadım, niye bu kadar sert diye düşündüm. Kimse de demedi ki” kızım senin sütün gelmiş” diye =) Sütüm yok diye üzüldüm, meğer bebek çektikçe sütün gerisi gelirmiş. Ben ne yaptım, nasıl olsa güçlü ememiyor diye sürekli elimde pompayla dolaştım. Biberon kullandılar annemler, kaşık zor geldi, sonra biberondan vazgeçirmeye uğraştım. Halbuki işi doğal akışına bırakmak lazımmış, sürekli emzirmek için uğraşmak, pompayı bebek emdikten sonra kalan sütleri çekmek için kullanmak lazımmış.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Emzirme atletini emzirdikten sonra kapatmayı unutmak, balkona öyle çıkmak.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

–          Bebeği beşiğine alalım, uyusun

–          Hayır! kokumu hissetsin, göğsümde yatsın.

–          Biberon versek mi? Kaşıkla beslemek çok zor.

–          Hayır, ilk 6 hafta emzik ve biberon vermeyeceğim.

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.