Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 40

Bugün emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri sevgili Berrin Anne’den. Berrin Anne ile geçen yıl Emzirme Haftası’nda yaptığımız defilede tanıştık. Güzel oğluşu Tan’la birlikte gönüllü mankenlik yaptılar, podyumun tozunu attırdılar ve o harika günü benimle paylaştılar. Hepimiz için unutulmaz bir anı oldu. Hala o güzel enerjiyi düşündükçe tüylerim diken diken oluyor. Fotoğraflarına  LeiLeo Defilesi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Sevgili Berrin’e hem defileye, hem Annelerden Sütlü Tarifler’e verdiği destek için çok teşekkür ediyor, sizi emzirme deneyimleri ve altın tavsiyeleriyle başbaşa bırakıyorum.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?
Mutluluk, huzur, mucize
   
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?   
Baklava =) Kesinlikle ve kesinlikle kayısı suyu, bir de  humana steel tee.
   
3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?
Kimse “sütüm yetmiyor mu acaba”, “bebeğim doyuyor mu” diye endişe etmesin. Kesinlikle anne huzurlu ve sakin olduğunda bebeğine fazlasıyla yetecektir sütü. Anne mutlaka ama mutlaka uyumalı ve dinlenmeli. Ben uyuduğum zaman sütümün ne kadar  çok arttığına şahit oldum. Mutlaka bol bol dinlensin anneler.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi? 
Hiç unutmuyorum, emzirirken göğsümde yara olduğu için göğüs kalkanı takıyordum. Gece uyurken sütüm kalkanın içine dolmuş. Bir kalktım bütün sütler içime doğru aktı. Bir taraftan sütüm çok olduğu için sevinmiştim. Bir taraftan da tekrar üst değiştirmek çok canımı sıkmıştı. Bu arada göğüs ucumdaki yaralar tam 3 ay sonunda geçti ve ben resmen yerleri tekmeleyerek emziriyordum Tan’ı. Bunları özellikle yazıyorum. Kimse acı çektiğimi düşünüp üzülmesin. Allah öyle bir güç veriyor ki, inanın emzirmekten vazgeçmiyosunuz. Tam tersine inadına emzirmek istiyor insan. Emzirmek mükemmel bir duygu. Umarım tüm anneler bu duyguyu yaşar.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin? 
En sinir olduğum soru: “Aaa bu çocuk neden sürekli uyanıyor,sütün mü yetmiyor? Aç mı bu çocuk? Neden gazı var, sen ne yedin de bu çocuk boyle oldu?
Var ya şu andaki aklım olsa kim sorarsa sorsun “beğenmiyorsan gel sen emzir de görelim” derdim.

Yorumlar

  • Duygu
    17 Ağustos 2011
    reply

    Berin, gel de sen emzir deyince yorum yapmadan duramadım..ben lohusayken annem başucumda streslerdeydi, sütün mü yetmiyor neden ağlıyor diye…neredeyse alıp emzirecekti 🙂 ben kucağımda oğlumu sallarken o da kendi kollarını kavuşturmuş farkında olmadan sallanıyordu 🙂

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.