Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 4

Bugünkü röportajım, İstanbul Emirgan’daki Doğuma Hazırlık ve Doğum Sonrası Destek Merkezi DO-UM‘un yaratıcılarından, Doğuma Hazırlık Eğitmeni ve Hamile Yoga Eğitmeni sevgili Başak Kutlu Atay ile.

Bana sorarsanız Başak’ı ve ortağı Nur’u her anne adayının tanıması lazım. Onlarla birkaç saat geçirmek bile huzur ve mutluluk veriyor insana. Gözlerinin içi gülüyor. Hayalleri uğruna kariyerlerinden vazgeçmelerine, aldıkları eğitimlere, yaptıkları işin güzelliğine ve kutsallığına, hepsine imreniyorsunuz. Ben ilk tanıştığımız günü unutamıyorum, yanlarından ayrıldıktan sonra uzun süre gülümsedim. Güzel enerjileri üzerimde kaldı. Bir de Başak’ın kızı Tane var…Ahh, o da gördüğüm en tatlı, en huzurlu bebeklerden biri. Annesinin bu kadar güzel enerjisi olur da, bebeğinin olmaz mı =)

Emirgan’daki merkezleri, kapıdan girildiği andan itibaren gülümseyen yüzler ve huzurlu ortamıyla insanı mutlu ediyor. Çıkmak istemiyorsunuz. Hamile kaldığımda bu kez o kapıdan içeri onlardan eğitimler almak, yoga yapmak, ve o huzurlu ortamda onlarla ve anne adaylarıyla birlikte olmak için sabırsızlanıyorum.

Başak hem Tane’yi emzirirken edindiği emzirme deneyimleri, hem de eğitmen yönüyle sorularımı cevapladı. Herkese çok güzel bir hafta diliyorum. Emziren annelerinki artı olarak bol sütlü olsun =)

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?Samimiyet, huzur, masumiyet.  Ama her zaman böyle değildi =).  İlk günlerde bir çok anne gibi ben de çok zorlandım.

 
 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, su, su.

 3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Ne saate bakın, ne kimseyi dinleyin.  Günde kaç kere, kaç saatte bir diye düşünmeyin.  Yalnızca bebeğinizi izleyin.

4- Emzirme döneminizde yaşadığın en komik olay neydi?

Sürekli emziriken memelerin dışarda olması o kadar doğal bir hale geliyor ki ilk günlerde sık sık kapıya gelen komşu, kasap, vs. gittikten sonra düğmelerimin açık, göğüslerimin açıkta olduğunu farkettim!

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Sütün var mı? Git işine! =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.