Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 39

Bugünkü konuğum sevgili Derya Anne. Derya, emzirme dönemi maalesef biraz zorlu geçmiş, göğüs yaralarından çekmiş, ve bebeğinin sütü göğsünden çekememesi ve memeyi reddetmesi nedeniyle tüm emzirme seanslarını pompayla geçirmiş, ama bebeğini 9 ay anne sütüyle beslemek için bütün fedakarlıkları yapmış bir anne. Blogunda da burada ve burada paylaşmış emzirme deneyimlerini.
Aze Çınar’ı büyütürken yaşadıklarını  Başka Hamile isimli blogunda paylaşmaya devam ediyor. 

Şimdi sizi Derya Anne’nin deneyimleriyle baş başa bırakıyorum.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Ben hiç şahane şeyler hissedemedim. Başlardaki yara, acı geçemeden, sorunsuzca emzirmeye başlayamadan Aze Çınar’ın yeterince süt çekemediğini öğrendik. Süt kanalları darlığından olabilirmiş, Aze doğum kilosunun altına düşmüş. Ki 7 hafta göğüs ucumun hiç iyileşmemesi ve hep acı çekmem de Aze’nin süt çekmek için aşırı asılmasından olabilirmiş 7. haftadan itibaren yoğun bir sağma mesaisine başladım. Emmekten zaten pek hazzetmiyordu -ki sebebi varmış kuzunun- iyice bıraktı sürekli biberonla beslenince. Sonuç olarak Neredeyse 9. aya kadar sağma yoluyla anne sütüyle beslendi Azebal.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Sağarken verim emzirirkenden düşük olduğu için ben süt arttırmaya çok uğraştım. En çok Koska Helva, Maltana içecek ve Anason çayı yaradı benim işime. Onları alırdım 🙂 
 
3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Bebek gelmeden meme uçlarını  Lansinoh veya benzeri ürünlerle güçlendirmelerini öneririm. Emzirme zamanları herkesi kovup, bebekle başbaşa kalmalarını ve emme sürecine kimseyi karıştırmamalarını.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Ben maalesef o sürece dair hiç komik bir an hatırlamıyorum. 

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Bir gün dedem gelmişti kızımı görmeye. Ben “Süt sağmaya geçeyim içeri” dediğimde, “Ne oldu, emzirmek incitti mi, kolayına mı kaçtın?” demişti bunu unutamıyorum. Şimdi olsa yine cevap vermezdim. Çünkü empatiden yoksun ve karşısındakini üzüp üzmeyeceğini zerre düşünmeyen insanlara değil cevap vermek, eve bile sokmamak gerektiğini düşünüyorum. Şimdiki aklım olsa kocamı da alır bebeğimle ya bir yere kaçardım ya da evimize misafir girişini yasaklar kocam, bebeğim, ben başbaşa geçirirdim o süreci. 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.