Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 37

Uzun zamandır sosyal medya dünyasındayım. Facebook’ta paylaşmalarla ve ”beğen”melerle başlayan, Twitter’da çoğu zaman eğlenceli, kimi zaman hararetli sohbetlerle devam eden, son olarak da İnstagram’ın – bizi fotoğrafçı gibi hissettiren uygulamaları sağolsun – fotoğraflarımızı paylaşmalarla devam ettiğimiz, kendine özgü bir arkadaş çevrem var sosyal medyada. Bir süre girmediğim zaman, ”Acaba ne yapıyorlar? Biri güzel bir haber bekliyordu, acaba sonuçlandı mı? Biri hastalanmıştı, acaba iyileşti mi? Neler kaynatıyorlar hemen bir girip sohbete dalayım =) Ay çok daraldım, biraz fotoğraflara bakayım keyfim yerine gelsin!” diye diye elimden telefonu düşüremez oldum. Sosyal medya arkadaşlığı birini uzaktan sevmeyi, tanışmak istemeyi beraberinde getiriyor. Benim çok fazla yüzyüze tanıştığım arkadaşım oldu, şimdi en yakın arkadaşlarım kadar yakınlar bana. Bugünkü konuğum da yine Twitter’dan tanıştığım, ve -şimdilik- uzaktan sevdiğim, ve yakında ”Twitter kızlar grubu” olarak toplanacağımız gün yüzyüze de görüşmeyi sabırsızlıkla beklediğim sevgili Aslı. Aslı’yı, kızı Begüm’le, hamilelik anılarıyla, moda tutkusunu yansıttığı yazılarıyla dolu Missred’s Diary isimli blogdan takip edebilirsiniz.

İşte Aslı Anne’nin emzirme deneyimleri ve altın tavsiyeleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

15,5 aylık Begüm’ü hala emziren bir anne olarak hissettiklerim onu hala emzirebildiğim için mutluluk, anne sütünün ne kadar yararlı olduğunu bildiğim ve bunu ona sağlayabildiğim için iç huzuru ve kızım emerken göz göze geldiğimizde yaşadığımız sonsuz aşk.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, bulgur ve yoğurt. Şunu da mutlaka söylemeliyim ki anneler benim gibi hata yapmasın; şerbetli tatlılar ve lokum sütü arttırmıyor, çocuğun kilosunu da arttırmıyor ama sizi 1 ayda 2 beden arttırabiliyor =(

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Sadece kendi iç seslerini dinlemelerini, insanların bitmek bilmeyen yorumlarına kulak tıkayarak emzirmeyle ilgili bütün kaygılardan uzaklaşmalarını, herşeyi akışına bırakmalarını tavsiye ederim. Emzirememek de dünyanın sonu değil, ben hiç emmedim ama çok nadir hastalanırım ve boyum 1.80 =) Bir de gerçekten güvenebilecekleri ve anne sütünü teşvik eden, ilk fırsatta mama vermeyen bir çocuk doktoru bulmaları. Ben emzirme konusunda hep burnumun dikine gittim, sütümün geldiğini ve Begüm’e yettiğini hissediyordum ,Begüm’den aldığım sinyaller de bu yöndeydi. Eğer doktor Begüm o ay kilo almadı diye « mama ver » deseydi de vermeyecektim. Çünkü Begüm mutluydu, uyku problemi yoktu. 3. aydan sonra 300’er gram aldı ama ben yine de sadece emzirdim. Şimdi Begüm 15 aylık gayet sağlıklı, kilosu ve boyu önden gidiyor.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Begüm’ün olur olmaz yerlerde aklına düştüğü anda “memme, memme” diye bağırarak üstümü çekiştirmesi bir kaç defa insanların gülmesine sebep olmuştu. Bir de Begüm’e anneyle babayı öğretmeye çalışırken babasına “baba” banaysa “meme” demesi oldukça komikti uzun sürede ben onun için sadece memeydim.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Ben bu konularda çok ezik olmamaya çalıştım hep, çünkü olursam başıma gelecekleri biliyordum. Bilinçli olduğum için cevaplarım hep hazırdı. Ancak çevremde olumsuz yorum yapan çok insan olmadığı için bu konuda da şanslıydım.

Yorumlar

  • Missred
    12 Ağustos 2011
    reply

    Umarım yeni annelere ve anne adaylarına faydalı olabilirim. Senin de dediğin gibi “1 kişi bile faydalansa” amacımıza ulaşmış sayılırız. Sana da emeğin için teşekkürler Zeynepcim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.