Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 36

Bugün Annelerden Sütlü Tarifler’de konuğum sevgili Ceylan Anne. Ceylan Anne’yi ilk kez Emzirme Reformu’nun Anneler Buluşması’nda gördüm. Biri erkek biri kız dünya tatlısı ikizleriyle birlikte gelmişti. Ben zaten bebek delisi, bir de hayalim olan bir erkek bir kız ikizleri görünce bayıldım, bayıldım! Bir de tabii Ceylan’ın da pozitif enerjisine… ”İkiz istiyorum diye bana deli misin diyorlar, gerçekten o kadar zor mu?” dedim. ”İstiyorsan hiç zor gelmez, ben çok keyifle büyütüyorum, zor tarafları da elbet var ama çok güzel ve eğlenceli” dedi. Zaten çok keyif aldığı yüzünden okunuyordu. İçime su serpilmesinin yanı sıra, Ceylan’ın pozitifliği beni çok etkiledi. Bebek sahibi olmak hem harika bir duygu, hem çok zor, sorumlulukları çok fazla. Ama zor kısımlarını içine sindirip mümkün olduğu kadar pozitif kalan annelere hem çok saygı duyuyorum hem de hevesleniyorum.

Ceylan Anne ikizlerini 19 aydır emziriyor. ”Sütün yetiyor mu” soruları tek bebekli annelere çokça soruluyor, biliyoruz, ama Ceylan’ın ikizleriyle iki kat soru aldığına emindim, ki öyleymiş. Bir annenin sütü bebeğine, bebeklerine yeter, insan doğası buna göre yaratılmış. İkiz bebekleri varsa anne iki kat süt üretiyor, bu mucizeye de hayran olmamak mümkün değil.

İkiz bekleyen anne adayları, ikiz emziren anneler, bugün sütlü tarifler size özel. Tabii tek bebekli annelere de ekstra motivasyon olmasını diliyorum =)

Ve sizi Ceylan Anne’nin ikiz bebeklerini emzirme deneyimleri ve altın tavsiyeleriyle başbaşa bırakıyorum:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, şevkat, mutluluk

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, bol yeşillik, kırmızı soğan, süt, ayran, komposto, süt arttırıcı çaylar, malt, bulgur pilavı

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Ben 19 aylık ikizlerimi hala emziriyorum. İnsanlar şaşırıyorlar. Emzirmek istedikten sonra size hiçbir kuvvet engel olmaz. Benim kızım iki ay emmedi, bol bol sağdım. Bu arada ilk zamanlar kendisini emzirmek için göğsüme koyduğumda, iki emip yorulup bırakıyordu. Tam iki ay sonra bir anda iştahla emmeye başladı. Yani diyeceğim şu, bebek emmiyor diye emzirmekten vazgeçmeyin sürekli denemekte fayda var. Bir de ikiz bebeği olan kişiler kendilerine ve bebeklerine %100 vakitlerini ayırsınlar, ilk zamanlarda her yardımı kabul etsinler, bebekler uyuduğunda bol bol dinlensinler, kafalarını kimseye takmasınlar, kimin ne dediği hiç mühim değil. Süt sizin moralinizle de çok bağlantılı. Annelere tavsiyem süt üretimi öyle bir süreç ki iki bebeğe birden yetiyor. İlk zamanlar ben de formül süt ile bebeklerimi desteklerdim fakat 4. aydan sonra kendileri sadece emmeyi tercih ettiler. Süt emzirdikçe artıyor. Ve siz iki bebeğe birden yetebiliyosunuz. Anneler içlerini ferah tutsunlar, ”bol süt olacak” diye kendilerini telkin etsinler, herşey güzel oluyor.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Komik olay, ikisi aynı anda meme diye göğsüme yapışıp aynı anda emmek istiyorlar bu oldukça hoş bir olay oluyor. Emerken arada birbirleriyle el ele tutuşuyorlar bu aylarda.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Sütün yetiyor mu?” “İkisine süt yetmez ki!” Benim cevabım mı? “Benim bol sütüm var, ikisine de yeter” diyordum kibarca =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.