Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 35

Bugünlerde Emziren Anneler Grubu’nda bir konu tartışılıyor, ilk bebeğine az süt verebilmiş bir anne, ikinci bebeğinde de sorun yaşar mı yoksa bebeğine yetecek kadar süt verebilir mi diye. İkinci bebekte anne daha rahat ve daha tecrubeli olduğu için tüm süreçler daha kolay ve güzel geçebiliyor. Çok yakın bir arkadaşım ikinci bebeğini kucağına aldığında memesini bebeğin ağzına tam olması gibi sokarak, ” al bakalıım, em şimdi güzelce” diyerek, sakin, rahat ve huzurlu bir şekilde emzirmeye başladı. Bebeği de o an gözlerine baktı, ve cok cok cok sesleriyle keyifle emmeye başladı.

Anne adayları ve yeni anneler, ister ilk bebeğiniz ister ikinci olsun, bebeklerinizi sütünüzle beslemek istiyorsanız, öncelikle bunu içinizden istemelisiniz ve rahat olmalısınız. Uzaktan söylemesi kolay biliyorum ama yine de yazmak istiyorum. Emzirmeyi yerine getirilmesi ve başarılması gereken bir görev gibi düşünmemelisiniz. Bebeğinizi kendi sıvınızla beslemeniz doğanın annelere sunduğu bir mucize. Onun için en sağlıklı besin. İlk 6 ay, bebeğiniz sadece sütünüzle büyüyor. Ama malesef yeni çağın bize yüklediği bir “görev tamamlama” baskısı var. Okul, iş, sorumluluklar, hepimiz birşeyleri başarmak ve hedefe ulaşmak için uğraşıyoruz. Bu, beraberinde stresi de getiriyor. Stres, anne sütünün en büyük düşmanı. Stres sütü göğüslerden boşaltan oksitosin hormonunun salgılanmasını engelliyor. Anne de sütü yetmiyor sanıyor. Halbuki beyninde kurguladıkları sütünü azaltıyor. Her annenin sütü bebeğine yeter. Çok çok nadir olarak, belli genetik özellikler nedeniyle, göğüs kanallarının yetersizliği nedeniyle bebeğine süt  veremeyen anneler var, ama bu çok çok küçük bir yüzde.

Bu süreci olabildiğince doğal olarak algılamalı ve içinizden “tabii ki sütüm olacak, bebeğime istediği kadar süt vereceğim ve o da çok güzel emecek” demelisiniz. Bu emzirmede en en önemli nokta. Stressiz, bir görev yerine getiriyor gibi değil, doğal bir süreci yaşıyor gibi… Sonra sütünüzü arttırabilecek gıdaları, hareketleri vs. araştırıp sizi “mutlu” edenleri bulabilirsiniz. Çünkü mutlu oldukça daha güzel oksitosin salgılayacak ve daha çok süt üreteceksiniz diyor, ve sizi Twitter annelerimden Burcu Iper’in emzirme deneyimleri ve tavsiyeleriyle başbaşa bırakıyorum.  

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, yetebilme hissi, büyük bir aşk

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, ceviz, et

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Bebekleri uyudukça dinlenmeleri, sakinliklerini koruyabilmeleri, söylenenlere kulak asmamaları, bol bol gülmeleri, dünyanın ne ilk ne de son annesi olmadıkları, yaşananların herkesin başına geldigi =)

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Yatarak emzirdigim zamanlarda emdikten sonra iki tur atıp dönmesi ve emmeye devam etmesi.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Bebeğim hızla kilo aldığı için onu sabahtan akşama kadar sürekli emzirdiğimi düşünüp ”bu kadar çok emzirme” diyenler. Beni kızdıranlara verdiğim tek cevap; ”iyi böyle” =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.