Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 33

Haftanın ilk Annelerden Sütlü Tarifleri Emziren Anneler Grubu üyelerinden sevgili Ahu Anne’den. Deneyim ve tavsiyelerinden yararlanmanız ve emzirmenize destek olması dileğiyle paylaşıyor ve herkese çok güzel bir hafta diliyorum.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, yorgunluk, mutluluk

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, meyve ve malt içeceği

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Ne kadar yorgun olursanız olun sütünüz bebeğinize yarar. İlk 6 ay bebeğiniz ne zaman isterse emzirin. Size ihtiyacı olduğu zamanlarda da emmek isteyecek. Daha sonra emzirme aralarınız çok yakın ise yavaş yavaş açın. Sizden aniden kopmasın. Sizi dinlendirecek, arada uyumanızı sağlacak birilerinden yardım istemekten çekinmeyin.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Benim kuzum hep meme hep meme diyen bir bebekti. Zaman, mekan ve tarz farketmezdi. Bir kere oturuyorum. Açtım memeyi emecek. Koşa koşa geldi önce memeye kafa attı. Sonra ağzı ile çekeleye çekeleye ayakta emmeye başladı. Bu arada bu Kaan için normal bir durumdu ama babam ilk defa gördü ve yorum süperdi. “aaa aynı buzağı gibi”

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

27,5 aylığa kadar emzirdim. Büyük olduğunu görüp de “aa hala mı emiyor koca adam olmuş” diyenlere sinir oluyordum. Sana ne kardeşim allah allah. Aynı soru emzik için de devam etti. Ben de oğlum “emerim karışmayın desene” derdim o da söylerdi. Bazen de “siz sigarayı bırakın ben emziği bırakacağım” dedirtirdim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.