Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 32

Bugünkü konuğum yine Emziren Anneler Grubu’ndan sevgili Pelin Anne. Annelerin emzirme döneminde huzurlu olması çok önemli, özellikle lohusa döneminde üzülmemeleri çok önemli. Beşinci soru olan en sinir olduğun soruyu bu nedenle sormuştum, şimdi bin ah işitiyorum. Nedir bu annelerin çevrelerinden, hatta en yakınlarından çektiği? Neden herkes bir yorumda bulunmak, anneyi huzursuz etmek, hislerini hiç düşünmeden “neden ağlıyor, mama ver, doymuyor” yorumlarını yapıyorlar? Sözde yardımcı olmak içinse, hiç yardımcı olmamakla birlikte annenin moralini bozarak sütlerini azaltıyorlar. Anne adayları ve yeni anneler, lütfen bu sorulara hazırlıklı olun, hiiiç sinirlerinizi bozmayın, ve sakin tavrınızı korumaya çalışın. Kolay değil ama deneyin. Kendiniz için ve bebeğiniz için. Çünkü siz sinirlenince bebeğiniz de huzursuz olacaktır. Bu soruları duymak istemediğinizle ilgili ufak ve samimi bir uyarıda bile bulunabilirsiniz. Sonrasında sinirlenip ilişkinizi bozmaktan daha iyidir. Tabii bizim yorum sever toplumumuzda ne kadar işe yarar orasını bilemiyorum. Ben de ilerde deneyip göreceğim. Ama şimdiden duyabileceğim onlarca soruya karşı gardımı örmeye çalışıyorum, size de öneririm.

İşte Pelin Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, annelik, mucizevi bir duygu (tarifi imkansız gibi).

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Rezene çayı, komposto, SU!

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Bebeğin uyudukça bol bol uyu, `işleri kim yapacak` deme, varsın mok götürsün çocuğunun rıskından önemli değil, bebiş emdikten sonra sağ, süt bitmez korkma, sağarsan çoğalır, kimseyi umursama gerekirse kov! Biraz uzun oldu ama KİMSENİN YANINDA EMZİRME!!! Soranlara pek emmiyor de!

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

İlk zamanlar çok olurdu. Furkan emerken acayip sesler çıkarırdı, toparlayamazdı boğulur gibi yapardı. Sonra “hııııııı” diye çekerdi nefesini, bize çok komik gelirdi.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Emiyor mu? / Çok ağlıyor doymuyor galiba! / Aaa mama vermiyor musun? Hepsine kocaman bir “SANA NE” demek olurdu. Eğer cevap verip sinirimi daha bozan olursa direk evimden defetmek olurdu :/

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.