Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler-3

Röportaj yapmak çok hoşuma gitti. Hem kendim için çok faydalı bilgiler öğrenmeye devam ediyorum, hem de taze annelerle bu değerli deneyimleri paylaşıyorum.

Üçüncü röportajımı sevgili Esra Ertuğrul ile yaptım. Esra emzirme konusunda uzman çünkü kendisi Emzirme Danışmanı. Her gün yeni annelere emzirme konusunda destek oluyor, onlara güç ve moral  vermenin yanı sıra emzirme teknikleri, problemleri ve diğer tüm soruları için de yardımcı oluyor.  Deneyimlerini blogunda ve bizzat verdiği doğuma hazırlık kurslarında paylaşıyor. Aynı zamanda Emzirme Reformu Gönüllüsü. Annelerin  yanı sıra biz Emzirme Rehberleri’ne de takıldığımız tüm noktalarda destek oluyor. Türkiye’de Emzirme Danışmanları’nın artması ve her yeni annenin doğumdan sonraki ilk aylarında yakın çevrelerinde ulaşabilecekleri ve yardım alabilecekleri Emzirme Danışmanları olmasını dileyerek sizleri Esra’nın cevaplarıyla başbaşa bırakıyorum.

1-Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?
Sevgi, mutluluk, başarma duygusu ( zor emziren ve bu konuda hafif kafadan çatlak bir emzirme danışmanı:)))
 
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?
Su- su-su
 
3-Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?
 Yeni anne olanlara en önemli tavsiyem; önce emzireceklerine inanmaları, etraftakilerin sözlerine kulak tıkamalarını ve bol bol su içmelerini tavsiye ederim.. Hiçbir şey için acele etmemeliler. 40 gün dedikleri lohusalık dönemi hem bebeğin hem de annenin birbirine alışma dönemi esasında. Bu zamanı kendilerine tanımalılar. Bakacaklar ki bir zaman sonra herşey yoluna girmiş.Bebekleri onları yönlendirecek. Hiç merak etmesinler:))
 
4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?
Bebeğim 1900gr olan minicik bir adamdı. Ben de kocaman bir kadınım. İkimizin yanyana görüntüsü bana hep komik geliyordu, ilk günlerde..hemencecik ilk aklıma gelen bu..
Bir de çok aç olduğunda göğüs ucumu bulana kadar hırslanıp, göz göze gelince sakinleşmesi çok güzeldi…

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?
Herkesin bebeğimi görüp, sütün yetmiyor mu demesine çok sinir oluyordum. Arada mama vermek durumda kalıp, biberonla bebeğimi beslediğimde bana insanlar o kadar fena bakıyorlardı ki.. Zaten suçluluk duyarken, etraftakilerin destek olması gerekirken bu şeklilde davranmaları beni çok yıpratmıştı.
Şimdi düşündüğümde , o kadar kafaya takmamak gerektiğine inanıyorum. Çünkü insanlar sütüm yetiyor desen, bebek zayıf diyor sinirlendiriyorlar , yetmiyor dediğinde de başka bir laf..
 O nedenle rahat olmakta yarar var. Burada en büyük görev bence babalarda . Ben bu dönemde eşimin bana desteği olmasa , düşünemiyorum.. Hormonlar havada uçarken, birinin anneye destek vermesi çok önemli..

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.