Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 29

Bugünkü konuğum Emziren Anneler’in Facebook grubundan sevgili Meltem Anne. En son soruda süt iznine çıkarken işittiği sözler, Emzirme Reformu’nun gerekliliğini bir kez daha ispatlıyor.

Toplumsal hayatta emziren annelerin yaşadığı mahalle baskısı, iş ortamında yaşadıkları sorunlar…Annelerin bebeklerine süt verebilmeleri için hepsinin düzelmesi gerekiyor. Sigara içmek için saat başı 10 dakika çıkan çalışanlar hiçbir laf işitmezken, dakikaları topladığınızda daha az zaman alan süt çekme seansları ya da süt izinleri göze batıyor. Sigara içmek normal bir ihtiyaç, annenin bebeğini sütüyle beslenmesi değil! Bu anlayışa da delirmemek elde değil!

Halbuki bir anne sütünü çekmediğinde bebeğin yeterli anne sütü alamamasının yanı sıra annenin süt kanalları tıkanıyor, ateşi çıkıyor. Çok ağrılı ve sancılı bir duruma geliyor. Ama bunu bilen var mı? Yok… Anlatın anneler, lütfen anlatın, “Sütümü çekmezsem bebeğim sağlıkla büyüyemez, buna ihtiyacı var, sütüm olduğu sürece devam etmek istiyorum, bunu yapmazsam hasta olurum, ateşlenirim” diyin. Kendinizi ASLA suçlu hissetmeyin, bu yorumları yapanlar utanıp sıkılsın. Bu toplumda sağlıklı bireylerin yetişmesinden çevrenizdeki insanlar da sorumlu.

Emzirme Reformu’nda kurumsal hayata yönelik güzel çalışmalar yapıyoruz. Yakında bunun da haberini buradan duyuracağım. 

İşte Meltem Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri: 

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Dünya durdu, mucizenin devamı, bir olduk.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, güneş enerjisiyle çalışan süt sağma makinesi, göğüs ucu kremi. ‎

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Gülümse, tadını çıkar, takma, su iç.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Göğsümü ısırıp yüzüme muzip muzip gülmesi ve süt taştığında “bu ıslaklık ne ki” diye şaşırmam. ‎

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Emiyor mu? “Emziriyor musun?” “Hoşaf iç”. Ama en sinir bozucu olan işten süt izni için ayrılırken “Oooh valla iyiymiş biz de çocuk yapalım bari” diyen özellikle erkek kısmısı. Şimdiki aklımla yine o zaman dediklerimi derdim. Sabırla cevap verirdim. “Evet emiyor” “Emziriyorum” “Hoşafa gerek yok su ve still tee içiyorum zaten moral önemli” derdim. Diğerlerine de sadece “bu kadarını anlayabildiğiniz için size verilmemiş “ derdim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.