Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 25

Bugün Annelerden Sütlü Tarifler’de konuğum çok yakından tanıdığınız Habertürk yazarı sevgili Damla Çeliktaban. Hala tanışmadıysanız yazılarını köşesinden takip edebilirsiniz. Geçtiğimiz hafta sorularımı gönderdiğimde seve seve cevapladı ve sizinle deneyimlerini bu vesileyle bir kez daha paylaşmış oldu. Ayrıca sorularım, emzirmeyle ilgili “madalyonun diğer yüzü” olarak tanımladığı ve yaşadığı zorlukları samimiyetle paylaştığı geçen haftaki yazısına da ilham olmuş =)
Yaşamadım ama tahmin ediyorum, emzirmek kolay değil, çok da yorucu, ama düşünüyorum da hayatta güzel olan herşey bazı zorlukları aşarak, bazı sıkıntılar çekilerek elde edilmiyor mu?
Bir kadının karnında minicik bir hücreden bir insan oluşması, o yavrunun doğduğu andan itibaren hep annesinin koynunda olmak istemesi, annesinin hissettiklerini birebir anlaması, bebeğinin hissettiklerini de en iyi annesinin anlaması, göğsünden çıkan sıvıyla beslenmesi, tüm ihtiyaçlarını bu sıvıdan karşılaması, büyümesi… Bunlar mucizenin ta kendisi gibi geliyor bana…Çok kolay olmaması da normal geliyor…
 
Her annenin yaşadığı olumlu-olumsuz durumlar değişiyor. Kimi çok güzel emziriyor, bebeğinde inek sütü alerjisi çıkıyor, kimi emziremiyor ama bebeği çok güzel uyuyor. Bir insan yaratmak ve onu dünyaya alıştırmak ne kadar kolay olabilir ki? Ama bebekleri için tüm zorluklara katlanarak onlara sağlıklı bir ömür yaşatmaya çalışıyor tanıdığım tüm anneler. Verdikleri emekleri gördükçe, okudukça hepsine ayrı ayrı saygı duyuyorum. Emzirse de emziremese de, yedirse de yediremese de, uyutsa da uyutamasa da, bir evlat yetiştiriyor ya anne, o herşeye değer. Uzun lafın kısası, benim için anneler baş tacıdır ve annelikten kutsalı yoktur.

Emzirmeyi zor olsa da çok seven ve bebeği 2 yaşına gelene kadar devam etmeyi düşünen Damla Anne’ye, emzirme deneyimlerini ve tavsiyelerini paylaştığı için çok teşekkür ediyor ve sizleri cevaplarıyla başbaşa bırakıyorum.
 
 
1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?
 10 ayın sonunda emzirirken yorgunluk hissediyorum.
 
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?
İyi bir masör, ısırgan otu, su
 
3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?
Evlerinden beyaz lahanayı eksik etmesinler. (Süt kanalı tıkanıklığını çözmek için birebir)
 
 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?
Bir kaç kadın bir arada emzirmek ilginç bir duygu.
 
5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?
Ilk başlarda kayınvalidem emzirdiğimi her görüşünde “emiyor mu?” diye soruyordu. Bu eve girince “geldin mi?” diye sorulmasına benziyor…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.