Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 24

Geçtiğimiz haftalarda maalesef birçok üzücü haber aldık, içimiz buruldu. Bu hafta sadece güzel haberler almak dileğiyle, hepimiz için çok mutlu, huzurlu bir hafta olsun diyerek başlayalım.

Bu arada bu hafta hava daha da sıcak olacakmış, tabii hamilelere ve emziren annelere çarpı iki sıcak! Bol sıvı tüketimini unutmamak ve 11.00-16.00 arası yani en sıcak saatlerde mümkün olduğunca kapalı ve serin mekanlarda vakit geçirmekte fayda var, tabii ki tatilde ve deniz kenarındaysanız o zaman başka =)

Bir de minik bir öneri: Akşamüstü bebeğinizle gezmeye çıktığınızda emzirmek için kapalı ve uygun bir oda aramak, tuvaletlerde emzirmek, bir mağazanın soyunma kabinine  girmek veya eve dönmek zorunda kalmamak için pratik emzirme kıyafetlerini tercih edebilirsiniz. Böylece siz kendinizi nerede mutlu hissediyorsanız ve nerede emzirmek istiyorsanız orada emzirirsiniz, hem bu motivasyonla sütünüz artar,  hem bebeğiniz de sizin mutluluğunuzdan, huzurunuzdan olumlu etkilenir =)

Bu hafta Annelerden Sütlü Tarifler Emziren Anneler grubundan sevgili Ceren Akyıldız’dan. Ceren Anne’nin   deneyimleri ve taze annelere tavsiyeleri şöyle: 

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?
Annelik, annelik, annelik.
 
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?
Su, Humana Still Tee, Tahin Helvası.
 
3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?
Bol bol sağ. Hem sütün artar hem biriktirirsin. Bir de her fırsatta uyu. Sütü çok arttırıyor.
Bir de altın tavsiyeye eklemek istiyorum, şu yazıyı okusunlar: http://www.milliyet.com.tr/yorgun–yeni–annelere-soyleyeceklerim-var-/irem-erdilek/bebek-ve-cocuk/yazardetay/01.02.2011/1347159/default.htm

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?
Bir kere olmadı, çok olurdu özellikle ilk üç ay, bebeğin memeyi ağzına almaya çalışırken kafasını hızlı hızlı iki yana sallaması. Bu hareket gözümün önüne geldikçe hala gülüyorum.
 
5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?
Emzirip bıraktıktan sonra
-“Eee doydu mu şimdi bu?”
-“Doymadıysa kendisi bilir bana belli eder merak etme!”

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.