Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 21

Bugünkü emzirme deneyimleri sevgili Pınar Şimşek’ten. Anneysen.com ‘u tüm anneler çok yakından tanıyor. Pınar Şimşek ve Aylin Çakır Anneysen.com un yaratıcıları. Üniversiteden beri tanışan Pınar ve Aylin “birlikte neler yapabiliriz” i düşünürken annelerin birbirleriyle paylaşımda bulunabileceği, aynı zamanda uzmanlara sorular sorup doğru bilgiye kolayca ulaşabilecekleri bir anne sosyal ağı oluşturmaya karar vermişler ve 2010 yılının başında Anneysen.com doğmuş.

40.000 anne üye, 70 uzman üyeleri var, 25 de blog yazarı anneysen.com üzerinden paylaşımda bulunuyor. Bu proje ile birçok ödül alan Pınar ve Aylin Anneysen.com’a her gün farklı özellikler, yeni üyeler, yeni uzmanlar ekleyerek, Facebook sayfaları üzerinden eğlenceli uygulamalar yaparak başarılarını arttırarak sürdürüyorlar. Ben de bir genç kadın girişimci olarak çok beğenerek takip ediyorum. Biz LeiLeo’nun ilk günlerinden beri tanışıyoruz, ve her konuda birbirimize fikirler verip desteklemeye devam ediyoruz. Ne demiştik: Kadınların gücü adına =)

Sizleri Pınar’ın emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri ile başbaşa bırakıyorum.Yakın bir zamanda ikinci bebeğini kucağına alan ve tam zamanlı emzirmeye devam eden sevgili Aylin’in de deneyimlerini en kısa zamanda paylaşmak üzere diyorum.

 1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Bir işi başarmanın mutluluğu, sakinlik ve kendini çok şanslı hissetme.

 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Sadece su

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Stresten uzak dursunlar, etrafta konuşulanlara kulak asmasınlar, bu anların çok çabuk biteceğini düşünüp tadını çıkarsınlar. Bir de başta insanın çok canı acıyabiliyor, bir süre sonra geçiyor. Benim en çok faydalandığım önlem emzirdikten sonra bir süre göğüs uçlarınımın açıkta bırakarak, kendi kendine kurumasını beklemek olmuştu. 

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Her zaman ve her zaman yemek masasına emzirirken oturmak zorunda kalmam, çünkü kızım çok uzun süre emmek isterdi. O kadar uzun ki peşi sıra gelen iki öğünü de emzirirken yediğim olurdu! Tabi o zamanlar bu bana komik olmaktan çok sıkıntı gelirdi ama şimdi düşününce o zamanki halime gülüyorum.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

En sinir olduğum soru “Bu çocuk doymuyor mu?” idi. Şimdiki aklım olsa böyle konuşanları duymazdan gelirdim ve eğer bir yakınımsa SUSMASINI isterdim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.