Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 2

İkinci “Annelerden Sütlü Tarifler” röportajımı  sevgili Gözde Evyapan ile yaptım. Güzel kızı 9,5 aylık bir fıstık. Gözde  LeiLeo ürünlerini ilk deneyen annelerden, o vesileyle tanıştık ve yazışmaya başladık, sonrasında Emziren Anneler grubunda paylaşımlarda bulunduk, yakın bir tarihte de Emzirme Reformu Göztepe Parkı etkinliğinde tanıştık =) “Yeni annelerle ve anne adaylarıyla deneyimlerini paylaşır mısın?” deyince sağolsun içtenlikle paylaştı. İşte Gözde’nin sorularıma cevapları:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Aşk, sıcaklık ve tanrısal bir duygu… Kitap yazılası aslında da, ilk aklıma gelen bunlardı. =)

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, et ve ot… (Ece’nin emiş gücü hepsine bedel…)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Saat, zaman, mekan gözetmeden, yetti yetmedi, doydu doymadı diye düşünmeden ve dış mihraklara kulak asmadan sadece bebeğinize ve emzirmeye odaklanın, keyif alın. Bebeğinize ve bedeninize güvenin.

 4-Emzirme döneminizde yaşadığın en komik olay neydi?

Ece’nin meme emmesi hep bir enteresandı zaten, bence. İlk aylarda kolunu çevirip duruyordu emerken, sonra elini kafasının arkasına koyup güneşlenir gibi emmeye başladı, sonra memeyle konuşmaya söylenmeye başladı derken şimdi ısırıyor, eliyle mıncıklıyor çekiştiriyor, oyuncak etti yani. Düşünüyorum da çok eğleniyoruz biz emerken, güldürüyor beni =) En komiği derseniz, son zamanlarda olduğu için aklıma geldi. Kafede arkadaşlarla otururken Ece’nin bir anda t-shirt’ümün yakasına yapışıp, yukarıdan memelerime bakıp, ağzını şaplatmasına, sonra da gözümün içine bakarak defalarca şap-şup yalanmasına bayağı gülmüştük.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Emziriyor musun? Emiyor mu” sorusuna sinir oluyordum, hala da oluyorum. Erkek-kadın, tanıdık tanımadık çok kişi soruveriyor bir anda. “Evet” diyorum ama içimden “Sanane ne yapacaksın, sen mi emzireceksin” filan demek geliyor. Emziremiyor olsam ya da Ece emmese çok moral bozucu bir soru aslında. Kime neyse… AAA esas en sinir olduğum “Acaba aç mı? Acaba doymadı mı?”. Her ağladığında aile eşrafından gelen klasik soru ve arkasından “Mama verelim”. Bu sonradan aklıma geldi ama ilk yazdığımı da silemedim :). O zaman verdiğim cevabı verirdim yine herhalde “Bilmiyorum, ben de yeni doğum yaptım, niye ağladığını anlamıyorum”. Tabi bu cevap sonra “Bil-Mi-Yor-Um!” şeklinde asabileşiyordu.

Yorumlar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.