Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 199

Emzirme Haftası bitti ama Annelerden Sütlü Tarifler devam ediyor. Bugünkü konuğum sevgili Saadet. İlk bebeğini emzirirken Twitter’dan yazışmaya başladık, neredeyse her gece. Daha emzirme konusunda yeni yeni rahatlıyorken bir baktık Saadet ikinciye hamile =) Bebeklerin arası 18 ay, yani Ada 9 aylıkken Aras geleceğini müjdeledi. Tabii ki hiç kolay değil bu kadar kısa aralarla kardeş ama bir o kadar da güzel diyor Saadet. İkiz gibi büyüyorlar şimdi.

Saadet 2009 yılında “hayat” ile ilgili blog yazarken, ” Size Koca Diyebilir miyim?” adlı kadın-erkek ilişkilerini konu olan kitabını çıkartmış. Bir çoğumuz gibi onun da hayatı ve yazıları çocuklarıyla değişmiş ve şimdi iki çocuklu hayatını yakın bir zamanda yenilediği ikicocuklahayat isimli blogunda paylaşıyor. Denediği, memnun kaldığı ürünleri, gezdiği gördüğü yerleri, çocuklarıyla yaşadıklarınıi mutluluklarını, hüzünlerini, kardeş kavgalarını, hayatla ilgili esprili yazılarını, hepsini blogunda paylaşıyor. Ayrıca Ada’sı ve Aras’ıyla Saadet’i FacebookTwitter ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Ve işte Saadet’in sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?
İlk bebeğimi yani Ada’yı emzirirken müthiş panik halde  olduğumu hatırlıyorum,”yetebiliyor muyum?” duygusu beni fena halde hırpalıyordu. Tabii tarifsiz bir mutluluk emzirmek. Aras’ta ise çok rahattım çünkü 18 ay arayla olunca hatıralar çok taze oluyor sanırım bu yüzden inanılmaz sütüm oldu =) Çok rahattım çünkü, acaba sütüm yetiyor mu diye bir kaygım yoktu.
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?
Su, hurma, boza 🙂
3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur? (Ozellikle ikinci bebegi kisa sure icinde isteyen, veya emzirirken 2.bebegine hamile kalan anneler icin)
Öncelikle lütfen rahat olun, çevreden gelen “sütün mü yetmiyor?” vesveselerine kulaklarınızı tıkayın. Siz bebeğinize yetiyorsunuz ve onunla çok mutlusunuz bunu düşünün. Çok su için ve size pozitif enerji veren insanlarla görüşün:)
Arka arkaya 2 bebek emzirmiş bir anne olarak şunu anladım ki anne ne kadar rahatsa süt o kadar artıyor. Tabii şunu da unutmadan söyliyeyim, azimli olmak sütü az olan anneler için çok önemli. Yani disiplinli şekilde 3 saatte 1 mutlaka sütünüzü sağın ve bol bol emzirin 🙂

4- Emzirme döneminde yaşadığın en  komik olay neydi?

Aras kolik bir bebekti ve ben dışarıda emzirme örtüsüyle ne kadar kapatırsam kapatayım o açardı. Bir keresinde tam emzirmek için göğsümü açtığımda süt fışkırdı, Aras örtüyü açtı ve tüm gözler üzerimdeydi, çok utanmıştım =)
5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?
Ada’da yeterince sütüm olmuyordu ya da Ada’ya yetmiyordu. Tabii ilk bebeğin verdiği tecrübesizlik ve lohusa hassasiyeti ile ” sütün yetmiyor mu?” ,”çok ağlıyor,doymuyor mu?” soruları yüzünden çok üzüldüğümü, sinir olduğumu hatırlıyorum 🙁 Aras’ta ise hiç öyle bir soruyla muhattap olmadım ama eğer olsaydım cevabım ” ben annesiyim ve doyduğundan  eminim!” derdim 🙂
Ayrıca blogunda yazdığı sütünü nasıl artırdığı ile ilgili yazısını da okumanızı öneririm.
Sevgili Saadet’e sütlü tariflere desteği için çok teşekkür ediyorum.
Bol sütler, sevgiler
Zeynep
saadet algan

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.