Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 196

Emzirme deneyimlerini bugün sevgili Özge paylaşıyor. 3 yaşında Mira’sı, 1,5 yaşına yaklaşan ikizleri Asım ve Yade’si ile 3 çocuklu bir anne Özge. Tanışmamız ikizlere hamile kalmak istediği döneme denk geliyor.  Doğumlarımız da şansa 2 ay arayla oldu. İkizlerinin süt annesi olmamın benim için anlamı, değeri büyük. Özellikle ikiz bebeklerde emzirmedense sütü sağarak besleme daha çok tercih ediliyor. Hem bebeğin içtiği süt miktarından emin olunuyor, hem de biri emdi diğerine az süt kaldı derdi olmuyor, hem de ikisi de aynı anda acıktıklarında yardım alarak aynı anda doymaları sağlayanıyor. Özge ikizler için yanında hastane tipi pompayla gezer, nerede olursa olsun 3 saatte bir sütünü sağar bir sonraki öğüne yetiştirirdi. Ve işte sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Haz, Gurur, Aşk 
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?
Su, Dereotu, Rezene
3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur? 
Bence başarılı bir emzirme dönemi geçirmenin temeli annenin buna inanmasında başlıyor. Siz sütünüzün bol olduğuna inanıp, sağlıklı bir uyku ve iyi bir psikoloji ile bunu desteklerseniz emin olun sütünüz çok daha fazla gelecektir. 

4- Emzirme döneminde yaşadığın en  komik olay neydi?

Adliyedeydim, duruşmam vardı ve Mira ile gitmişim. Karnı acıktı, daha 4 aylık ve emzirme yeri arıyorum. Çağlayan adliyesi yeni açılmış ve emzirme yeri yok.
Arka merdivenlerde üstümde cübbe ile Mira’yı emzirmiştim. Hem bu sisteme çok sinir olmuş hemde halime çok gülmüştüm.
5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?
Sütün yetmiyor olabilir mi?
Doymuyor bu çocuk.
Zayıfladı mı?
Bu kadar uğraşma siz de mama çocuğusunuz ne oluyor ki mama versen?
Ben hepsine gereken cevabı o an verdim:)) Neyse ki bu konuda çok kararlıydım. Sütüm varsa artırmak ve çocuklarımı anne sütü ile beslemek için elimden geleni yapacaktım.
Nitekim Mira’da yeterli olan sütüm ikizlerde yetmedi. Ama sağolsun oradada imdadıma süt annelerim Zeynep Gözübüyük, Demet Arapoğlu, Perihan Gürer ve Bahar Acar girdi devreye . İkizleri de ilk 6 ay nerdeyse tamamen anne sütü ile besledim. Çok nadir mama desteği aldım ki ayda 2 kilo alan obur çocuklardı. Buradan bir kez daha tüm süt annelerime teşekkür ediyorum.
Özge ayrıca blogunda emzirme deneyimlerini paylaşıyor, okumanızı öneririm. Özge’yi ve 3 kuzusunu Instagram‘dan, Twitter‘dan, Facebook‘tan ve blogundan takip edebilirsiniz.
ozge kopuz
Sevgili Özge’ye desteği için çok teşekkür ediyorum.
Bol sütler tüm annelere, sevgiler
Zeynep

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.