Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 194

Bayram sebebiyle 1 günlük kısa bir aradan sonra Annelerden Sütlü Tarifler’e devam ediyoruz. Tatilde hazır vakit varken bol bol okuyup birçok deneyimden faydalanabilir,  emzirmeye hazırlanabilirsiniz. Herkese sevdikleriyle mutlu bayramlar!

Bugün konuğum sosyal medyada Hassas Anne olarak tanıdığımız sevgili Ece.
hassasanne
Blogunda birçok konuda paylaşımı var ama öncelikle anne olma hikayesini okuyun derim. Uzun ama etkileyici, üzücü, şaşırtıcı ama mutlu sonla biten bir hikaye.  Anne olmak isteyen birçok kadına umut ışığı olabilecek bir hikaye. Ece bunca zorluğa, acıya rağmen çok güçlü kalmış ve isteğine 3 çocuk sahibi olarak ulaşmış bir anne. Anneliğin onun için her şey demek olduğunu ve her gün şükrettiğini söylüyor. Şimdi de blogunda ve Facebook sayfasında yaşadıklarını, öğrendiklerini, 3 çocuğunda yaşadığı tecrubelerini ve çocuk gelişimiyle ilgili önemli bulduğu bilgileri paylaşıyor. Hassas Anneler dediği grubu 330bin kisiyi aşan oldukça kalabalık bir grup. Birçok faydalı paylaşım yapılıyor. Birbirleriyle fikir ve bilgi paylaşımı yapıyorlar. “Birbirlerimizden güç alıyoruz!’ diyor sevgili Ece.
Ve sütlü tariflerinde oğlunu ve ikiz kızlarını emzirme hikayesini şöyle paylaşıyor:
1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?
Şükür, Mutluluk, Huzur
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?
Bira mayası tabletleri, günde 4 litre su, bulgur. (Balık zaten vardır adada)
3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?
Sütünüzün bebeğinize yeteceğine ve onu doyuracağına inanın. Sütünüze ve kendinize güvenin. Annenin dinlenmesi ve morali en önemlisi.
4- Emzirme döneminde yaşadığın en  komik olay neydi?
33 haftalık ve prematüre doğan ikiz kızlarım ilk hafta yeni doğan yoğunbakımdayken anne sütümü sağıp onlara götürürdüm. Doğum yaptığım andan itibaren günde 12 bira mayası tableti aldığım ve 3 saatte bir aksatmadan sütümü sağdığım için sütüm çok fazlaydı ve kıvamı muhallebi gibi normalden çok farklı ve çok yoğundu. Normalde daha su gibi ve az olurmuş. Diğer annelerle aynı odada sağardık görürdüm.  Her seferinde Amerikan Hastanesi yoğunbakım şefi Prof. Berkan Gürakan “hayır bu süt senin olamaz” derdi ve onu sütün benim olduğuna ikna ederdim. Sonra alıştı tabii 🙂
5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?
Ne kadar mama veriyorsun? İkiz oldukları için anne sütünün iki bebeğe yetmeyeceği düşünülüyor ve bu çok yanlış bir önyargı. Doktorlarda da bu önyargı var. Bu yüzden gereksiz yere mama takviyesi de yapılıyor. Mama vermiyorum derdim ama sanki inanmazlardı ikiz oldukları için. Kendimi açıklamak zorunda kalırdım. Şimdiki aklım olsa açıklamazdım sanırım.
İkiz emzirme tecrubesi çok önemli çünkü Ece’nin de belirttiği gibi “bir annenin sütü ikizlere yetmez” gibi bir kanı var. Hemen takviyeye başlamadan önce annenin kendine inanması ve ikiz bebeklerini sadece anne sütüyle besleyebilmiş annelerin tavsiyelerini yerine getirerek kendilerine bir şans vermeleri çok önemli. Tabii ki yetmediğine emin olunursa takviye yapılır ama önce yapabileceğinize inanarak deneyin.
Sevgili Ece’ye deneyimlerini paylaştığı ve Annelerden sütlü tarifler’e desteği için çok teşekkür ediyorum. Hassas Anne blogunda emzirme ve anne sütü ile ilgili pekçok yazı var, onları da okumanızı öneriyorum.
Bol sütler, sevgiler,
Zeynep

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.