Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 192

Emzirme Haftası boyunca çok değerli olduğuna inandığım anne deneyimlerini hamile ve taze annelerle buluşturmaya devam ediyorum. Bugünkü konuğum MelinasMom blogunun yazarı,  Instagram’ın sarı lokumu Melina’nın annesi sevgili Merve.

Merve’yle blogger anneler grubunda tanıştık meğer aynı okuldan mezunmuşuz. Merve Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler, ben Uluslararası İlişkiler. Ama şimdi en güzelinde, anne-bebek ilişkisinde buluştuk =)

Merve zorlu bir yoldan geçerek, tüp bebek tedavisi sonucu bebeğine kavuşan bir anne. Şöyle anlatıyor hikayesini:

“Küçük kızım Melina’ma ulaşabilmek adına yıllarca savaş verdim. Şimdi bu yolda yaşadıklarımı kendi kurduğum Melinas Mom adlı web sitemde, anne olmak isteyen diğer kadınlara umut olabilmek adına paylaşan ve sosyal medyada da “Melinasmom” olarak tanınan ve takip edilen bir “Tüp Bebek Annesi”yim. Doğum yaptığım günden beri sütüm hep azdı. Lohusalık sendromu, bakımından sorumlu olduğum bir canlıyı hakkınca besleyemeyecek olma korkum ve bunun bana yaşattığı acıyla çok zor günler geçirdim. Sütümün az olmasını kabullenmem hayli zaman aldı. Hastaneden eve geldiğim günden 3 gün sonrasına kadar tam 72 saat gözlerimi kırpmadan, bebeğime bakıp ağlamış olmam, kendimi yetersiz ve eksik hissetmem de, belki de sütümün artmamasında büyük etkendi. Ama, ben bir tüp bebek annesiydim… Bebeğime kavuşmamın hayli uzun zaman almış olması, bu sendromu belki de bir nebze daha ağır yaşamama sebep oldu. Stresim katlandıkça da, sütüm artmıyordu. Bu yüzden, taze annelere sütlerinin artması için verebileceğim en büyük tavsiye, kesinlikle fırsat buldukça uyumaları, bol su içip, gereksiz değil ama yeterli beslenmeleri olur…”

Ve işte Merve’nin sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Aşk – Bağlılık – Yüce

 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, bulgur, maya

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Lütfen her fırsatta uyuyun!

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Komik değil ama trajikomik bir hatıramı anlatmak istiyorum. Tam 40 dakika sağdığım, zaten bir lokma olan sütümü, Melina ağladığı için panik yapıp yatakta yanlışlıkla üstüne devirmem! :/

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

‘Emiyor mu?’ Sorusu beni çılgına çeviriyordu. Nedense kızımla benim özelime müdahale edildiğini hissediyordum. Şimdiki aklım olsa, ‘Evet, ama mama da veriyorum, sütüm yetmiyor.’ demezdim… Sadece soğuk bir ‘Evet’ , deyip kestirip atardım… Çünkü aslında bu kimseyi ilgilendirmez!

Sevgili Merve’nin blogunda emzirme hikayesi de detaylı bir yazıyla yer alıyor, buradan okuyabilirsiniz. Kızıyla hep gülümseyen ve gülümseten Merve’yi ve kendi deyimiyle “çilekli dondurması” Melina’yı Instagram‘dan, Facebook‘tan ve Twitter‘dan da takip edebilirsiniz.

 

melinasmom

 

Merve’ye desteği için çok teşekkür ediyorum.

Sevgiler, bol sütler!

Zeynep

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.