Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 19

Bu haftaya LeiLeo Facebook sayfası takipçilerinden sevgili Aslı Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleriyle başlıyoruz.

Tüm annelere keyifli, huzurlu, bol uykulu, bol bol sütlü bir hafta diliyorum…

 1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Bir bebeği emzirmek dünyanın yaşanabilecek en güzel duygusu sanırım. İlk bebeğimi yaklaşık 3 ay emzirebildim. Nedendir bilmiyorum, reddetti. Ama ikinci oğlumda çok çabaladım. Emsin diye gözünün içine baktım. Sonunda da benim isteğim oldu ve yaklaşık 29 ay boyunca hem de sadece sol memeden emdi. Hem de ne emme! Bir canlıyı kendi ürettiğiniz bir sıvıyla besleyebilmek , ve de bunun onun hayatı boyunca tüm sağlığını etkileyebilecek bir şey olması… Bunu anlatmak için ne yazık ki kelimeler yetersiz kalıyor. Bunu en güzel yaşayanlar hissedebilir ve de bilebilir.

 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Böyle bir şeyle karşılaşmayı hiç düşünmedim ama sanırım sütü arttırabilecek gıdalar kastediliyorsa sadece meyve suyu ve de su. Diğer tatlı şeyler sadece kilo alımına sebep oluyor maalesef. Benim ilk bebeğimde yaptığım hataların başında geliyordu bu. =(

 3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Öncelikle hamileliğin son 3 ayından itibaren göğüs kremi kullanmaları. (Ben Lansinoh kullandım ve herkese tavsiye ederim.) Çünkü emzirmeye başladığınız andan itibaren maalesef göğüs uçlarınız çok fazla acıyor, hatta yara oluyor. Ama Lansinoh krem son derece güvenli. Sürdükten sonra bile hemen gönül rahatlığı ile göğsünüzü bebeğinize silmeden verebiliyorsunuz. Sabretmek tek tavsiye edeceğim şey. Gecesi gündüzü olmadan, sadece tek taraflı vereceğiniz bir olay.

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Benim muzipliğimden kaynaklanıyor sanırım. Emzirmenin ilk dönemleriydi . Göğüslerim o kadar şişmişti ki, bebeğim emdikten sonra bile hala akmaya devam ediyordu sütler. Ben de geriye kalan sütü bebeğimin yüzüne sıkmıştım, daha doğrusu onu sütle yıkamıştım.

 5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Beni montofon ineğe benzetmelerine sinir oluyordum. Benim yakınmalarıma sadece “EEE anne olmak kolay değil, boşuna cennet anaların ayakları altında değil”, “Sabret, sabret”. Böyle demelerinden nefret ederdim. Benim yakınmalarıma sadece “Haklısın, seni anlıyoruz” gibilerinden cevaplar verilmesi daha hoşuma giderdi. Ama şu da bir gerçek ki ne derlerse desinler lohusa döneminde her laf dokunabilir anneye.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.