Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 187

Bugün konuğum sevgili Duygu Anne. Kendinden bahsederek başlıyor:

“En başta biraz kendimden ve oğlum Demiralp’ten bahsedeyim. Ben 31 yaşındayım. Demiralp 16 aylık. 30 yaşıma girmeden 3 ay önce anne oldum.

Demiralp 15 ay emdi yani emzirmeyi bırakalı henüz 1-1,5 ay oldu daha da emzirsem emerdi, ancak büyüdükçe daha fazla bağlılık yaşadığından yol yakınken bitirelim istedim. Ve işte Duygu Anne’nin sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

İlk günlerde şaşkındım, sonrasında mutluluk ve huzur. 

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, uyku ve eşim =)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Kimse kırılacak üzülecek diye düşünmeden onları mutlu eden ne varsa kim varsa onunla beraber olsunlar çünkü moral çok çok önemli. Bir insanın hayatı boyunca sağlığını etkileyecek olan ve bebeğin tek gıdası anne sütü, çok önemli bundan daha değerli bir şey olamaz. Su içmekten de asla vazgeçmesinler ve hemen her fırsatta uyusunlar, gıdalarına dikkat etsinler mutlaka. 

4- Emzirme döneminde yaşadığın en  komik olay neydi?

İlk günlerde bebeğim emerken ara verip gözlerini bir yere dikip bakıyordu. İlk zamanlar bunu niye yaptığını anlayamamıştım, meğerse kaka yapıyormuş!!

Emzirmenin son zamanlarında artık oğlum için eğlence olmuştu, 1-2 kez memeden çekip sonrasında suratıma anlamsız kelimeler söylüyordu. Kendince bir şeyler söylüyor ama ben anlayamıyordum =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Çok yakın çevremden “sütün yetmiyor mu” sorusu ile karşılaşmadım, başkaları demişse de hatırlamıyorum pek kulak asmadığım için =)

15.ayda emzirmeyi bıraktığım halde bazı insanlar ‘hala emziriyor musun’ bazıları da ‘ay daha erkenmiş’ dediler tabi ki hiç kulak asmadım.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.