Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 181

Bugün Annelerden Sütlü Tarifler’de konuğum sevgili Gökçe Anne.

Blogcu Anne takipçileri onu Gökçe’nin Gebelik Günlüğü yazılarından ya da  Yemek Atlası blogundan tanıyordur. Şimdi de emzirme deneyimlerini ve tavsiyelerini paylaşmak üzere Sütlü Tarifler’e konuk oldu. 

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Tarifsiz bir mutluluk

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, rezene kökü, rezene ve çemenotu çayları, bulgur da bonus =)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Kesinlikle stres yapmasınlar, “sütüm gelmedi, az geldi gibi endişelere kapılmasınlar. Stres sütün düşmanıdır. Emzirme döneminde de hamilelikte olduğu gibi iyi beslenmek gerekiyor. En önemlisi bol bol su içmek. Sebze yemeklerini, baklagilleri ve et yemeklerini orantılı olarak yemek gerekiyor. Lohusalık dönemimde hatta belki sonrasında mutlaka çevreden yardım almalarını tavsiye ederim. Anne çok yorgun olduğu için kendine bakmaya zamanı veya enerjisi kalmıyor. Yemek yapamıyor. Halbuki anneler bebeklerine bakarken birilerinin de bu zor dönemde onlara bakması lazım.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Komik değil ancak başımızdan sevimli bir hadise geçti diyebilirim. Ateş henüz bir buçuk, iki aylıktı. Dışarı çıktığımızda Ateş’i moby wrap’te taşıyordum. Çok küçük olduğu için dışarıdayken bazen korkuyor ve hemen mememi arıyordu. Çünkü kendini orada güvende hissediyor ve sakinleşiyordu. Alışverişte olduğumuz bir gün yine meme isteyince, slingin içinde emzirdim. Hem emziriyor hem de alışverişimi yapıyordum. Beni gören bir kaç annenin dikkatini çekmiştim. Nasıl bir tertibat diye merakla sormuşlardı.  

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Emziren anneleri sinir edecek türden sorulara maruz kalmadım. Ben Amerika’da yaşıyorum. O dönemde yanımda sadece annem vardı. Çok izole bir lohusalık dönemi geçirdim. Bu konuda şanslıydım. Hala da emzirmekteyim, etrafımda benim gibi emziren arkadaşlarım var. Birbirimize çok destek oluyoruz.

Yorumlar

  • Pınar Karagöz
    24 Ocak 2013
    reply

    Evet canım emzirmek loğusalık sendromu geçince çok keyifli bir hal 🙂
    Poyraz 10 aylık olmak üzere ve artık meme emmiyor, bir süre önce kendisi bıraktı. Ben de hala sağıp vermeye çalışıyorum ama temas olmadığından oldukça azaldı tabi. Çemenotu ve kurutulmuş bira mayası tabletleri almaya çalışıyorum. Bazen incir suyu kürü de uyguluyorum. Yine de büyülü çare her zaman bebeğin memeyi emmesi. Emdikçe progesteron salgılanıyor beyinde ve süt geliyor.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.