Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 180

Bugün sütlü tarifler ikiz annesi sevgili Güldem Anne’den, nam-ı diğer Umutsuz İş Kadını’ndan geliyor. Onu sitesinden , Twitter‘dan, Milliyet.com.tr ve Hürriyet Aile’deki yazılarından tanıyor olabilirsiniz. Tatlı mı tatlı ikizlerini emzirirken yaşadığı deneyimleri paylaşıyor bugün bizimle.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Sonsuz bir mutluluk

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, siyah üzüm, bal+kaymak

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Bol bol su içerek işe başlasınlar. Pompaları varsa pompayla, yoksa manuel olarak (elle) memelerini mutlaka sağsınlar. Emzirmenin erken dönemlerinde bunu yapmalarının süt bezelerini açtığına ve sütlerinin bol olmasını sağladığına inanıyorum. Kendilerini hiçbir şey için üzmeyip sadece ve sadece bebeklerine ve geçirdikleri güzel günlere konsantre olsunlar. Unutmasınlar, bu güzel günler geri gelmeyecek ve her saniye altın kadar kıymetli.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Kızlarımın arada bir mememi sıkıp gözlerine ya da etrafa süt fışkırtmaları =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Süt miktarımla ilgili her türlü soru (çok özür dilerim ama hiçbirini diğerinden ayıramıyorum, hepsi aynı derecede sinir bozucu benim için) beni çok sinirlendirdi. Bu soruları o zaman da yanıtsız bıraktım. Şimdi olsa yine yanıtsız bırakırdım. Bu konunun benden ve bebeklerimle eşimden başka kimseyi ilgilendirdiğini sanmadığım gibi, bu konuda kimseye hesap vermek zorunda da olmadığımı düşünüyorum.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.