Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 18

Anne sütünün faydaları tartışılmaz, emzirmek, emzirebilmek de anneler için çok güzel ve önemli, ama zorlukları ve endişeleri içinde barındırıyor. Anneler doğru pozisyonu bulamadığında göğüs ucu problemleri ortaya çıkıyor, bebek rahat edemeyince memeyi reddedebiliyor, anneler sütleri yetiyor mu endişesi yaşıyor, bu endişeyi yaşadıkça sütleri azalabiliyor, sütümü nasıl arttırabilirim araştırmaları başlıyor, etraftan yorumlar ve baskılar zaten hassas olan anneyi daha hassas yapıyor…Bu liste böyle uzayıp gidiyor. Ben biliyorsunuz bu duyguları henüz yaşamadım, ama çok okudum, çok paylaştım. Annelerin deneyimleri ve birbirine desteği gerçekten altın değerinde oluyor. Annelerden Sütlü Tarifler, taze anneler ve anne adayları emzirmeyle ilgili annelerden  değişik tavsiyeler alsın, hazırlıklı olsun, deneyimlerden faydalansın diye ortaya çıktı ve canım annelerim vakit ayırıp cevapladıkça ben seve seve bu eşsiz tarifleri yazmaya devam edeceğim.

Bugün de sevgili Merve Özbudun’un emzirme deneyimleri ve tavsiyelerini okuyacaksınız. Merve’yi ve Esra (Madran)’ı -onun da deneyimleri yakında burada olacak- Yap Yapıştır Atölye’de yaptıkları harika işlerden tanıyorsunuz, tanımıyorsanız da tanışın =) Doğumgünü partileri, baby shower’lar, özel organizasyonlar, kişiye özel partiler hazırlamakta üstlerine yok! Sitelerinden de şahane malzemeler bulabilirsiniz. LeiLeo’nun organik bebek setlerini sunduğum el yapımı süslerle bezenen, aynı zamanda çerçeve veya bebeğin eşyalarının konduğu hatıra kutusuna dönüşen harika kutuları da onların tasarımıdır =) Tekrar fikirlerine, emeklerine sağlık diyor, sizi Merve Anne’nin emzirme deneyimleriyle başbaşa bırakıyorum.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Şefkat, sevgi

 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

:))))))) Baklava, su, silikon uç!!!

 3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Ben bütün yeni doğuran arkadaşlarıma silikon ucu tavsiye ediyorum, muhteşem bir icat! Genelde kimsenin annesinin bu uçlardan haberi olmadığı için zamanında emzirirken çok acı çekmiş, bizim annelerimiz silikon ucu görünce bayılıyolar. Ben de emzirirken çok yararını gördüm. Sonuçta bazı insanların emzirmeye başladığında  göğüsleri çok acıyor ve bazen bu kanamalara bile yol açabiliyor. Dolayısıyla emzirmeye yeni başlayan annelere önce sabır, sonra silikon uç tavsiye ediyorum.

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Biz genelde çok gezen anneler olarak emzirme döneminde kendimize çok değişik pozisyonlar bulmakta ustalaşıyoruz. Dolayısıyla her yer emzirmek için mübah oluyor. Aynen böyle bir günümde kendimce süper kamufle olmuş bir pozisyonda emzirirken eşimin arkadaşlarından biri yanıma geldi, ben o kadar güzel kamufle olmuşum ki emzirdiğimi anlamadan geldi, beni öptü, çok çok tebrik etti. Sonra kafası aşağıda suratı kıpkırmızı olmuş bir şekilde özür dileyerek yerine geçti. Çok gülmüştük o gün. Zavallıcık birşey görmemesine rağmen olayı düşünerek hayatının utancını yaşamıştı o gün =)

 5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Bu silikon uçların anneyle bebeğin temasını engellemediğine emin misin?”

Ayyy! Deli oluyodum bu soruya! Allah’a şükür bugünkü aklım o gün de vardı. Her iki kızımda da silikon uçla huzur içinde emzirmeye devam ettim. Iyi ki de öyle yapmışım. Önemli olan annenin nasıl rahat ettiği çünkü anne nasıl mutlu olursa bebeğine de bu yansıyor ve ortaya çok güzel bir birliktelik çıkıyor. Umarım verdiğim sütler çocuklarıma hayat boyu yararlı olur.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.