Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 177

Bugün yine Instagram annelerimden sevgili Gökçe Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleriyle devam ediyoruz. Şöyle başlıyor anlatmaya:

İki kizim var, birisi 4,5 yaşında diğeri 5 aylık, Zeynep’i 2,5 yaşına kadar emzirdim, bir gün “kızım sen büyüdün artık normal süte geçeceksin dedim, pipetli süt almıştım, “tamam anne” dedi gitti, şimdi Aylin’i de aynısını çağırarak emziriyorum.

Aylin uzamış sarılık geçirdi, 40 gün sürdü, bütün tahlilleri olumlu çıktı, süttendir dedi doktor, dinlemedim. Ayrıca çok kusan bir bebek, başka bir doktor sütten herhalde kilo alamıyor dedi, mama yazdı, vermedim. Şimdi büyük kızıma da çok iyi bakan doktorumuza geri döndük, onun tavsiyeleriyle diyete başladım, kusmaları azalttık ve emzirmeye devam ediyorum.

Ve sütlü tarifleriyle devam ediyor:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Mutluluk – emzirebiliyor olmak, bebeğimin kucağında güvende olduğunu hissetmek, onu doyurmak, yanında olabilmek…

Huzur – dünyanın en huzurlu, en sakin köşesinde oturur gibi…

Rahatlama – sonuçta emzirme işi doğanın bize biçtiği bir görev, emziremediğim anlarda göğüslerim şişiyor, acımaya başlıyor, göğüs kafesim sıkışıyor, bebeğim acı çekerek ağlıyor vs. Emzirmeye başladığın anda sular duruluyor, bir rahatlama hissi geliyor.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su elbette, eşim ve büyük kızım Zeynep… Çünkü sütü artıran en önemli etken huzurlu olmak, kafanın rahat olması ve bol su içmek bence.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Pes etmesinler, özellikle günümüz şartlarında sütün devamlılığını sağlayabilmek bile kabusa dönüşebiliyor, çalışma şartları, çevresel etkenler, yanlarında bu konuda onlara durmadan akıl verenler, vermek isteyenler… İlk kızımda kızımın yanlış emmesi sonucunda göğüslerimden biri geri dönülemez bir şekilde tıkanmıştı, en azından çevremin bana söylediği buydu, emziriyordum, kızımın çene kuvveti sütü çekmeye yeterli olmuyordu, pompamla çekiyordum, sıcak kompres yapıyordum ancak çok cılız bir akıntı geliyordu, o gece sabaha kadar dua ettim allahım kızımın sütünü bizden alma yardım et diye, ağlaya ağlaya sabaha kadar pompayla süt çektim, hatta bir ara pompayı hiç ayırmadan 1 saat göğsümde tuttum delirip. Sabaha karşı o süt birden bire çağlayan gibi açıldı, sanki o göğsümü tıkayan bir tıpa vardı da ondan kurtulmuştum. Yani aslında çok doğal bir süreç olan emzirme sürecini kilitleyen zorlayan etkenler olabiliyor ama aşılamaz değiller, bebeğinizin anne sütüyle büyüyeceğine inanıp sabırlı olmanız ve pes etmemeniz gerekiyor.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en  komik olay neydi?

Aylin bebeğimi emzirirken ablası yanında durup “hımm ne lezzetlidir o süt şimdi ohhh iç kızım iç” diyor =) Zeynep 2,5 yaşına kadar emdiği için sütü ve memeyi unutamıyor.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Özellikle eskiler çok karışıyor, Zeynep’te yazlıktaydık, anneannem (kendisi ebe) başımda durup “bu çocuk çok ağlıyor, bence o süt gelmiyor” vs dedi durdu, bir gün dayanamadım, böyle başımda durmuş bakarken suratına süt sıktım, al dedim geliyor mu gelmiyor mu? Önceleri çok morali bozuluyor insanın ama ikinci kızımda çok kusmasına ve sütten oluyor demelerine rağmen çok takmadım, şimdi 5 aylık, biraz erken de olsa ek besine geçtik, olsun üzülmüyorum, daha çok emzireceğim =)

Yorumlar

 • elo
  17 Nisan 2014
  reply

  emzirmek dünyanın en güzel sanatı,harika

 • elo
  17 Nisan 2014
  reply

  emzirmek dünyanın en güzel sanatı,harika

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.