Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 175

Haftanın ilk sütlü tarifleri sevgili Esra Anne’den. Esra Anne bir doula, yani doğum destekçisi. Bu konuyu detaylıca yazacağım, doula kesinlikle doğumumda olmasını istediğim ve tüm hamilelere tavsiye ettiğim bir destek, kendimi ellerine bırakacağım bir doulam olacak, kesinlikle. Kendini anlatmaya şöyle devam ediyor: Ben Esra Demiröz. 37 yaşındayım ve 2010 Ekim doğumlu bir kızım var, “Derin”. Hem anneyim hem de doulayım. Kızımı 13 ay emzirdim. Emzirmek harika bir olay. Ve sütlü tariflerine başlıyor:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?


Huzurlu, mutlu ve keyifli. 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Öncelikle babamızı yani eşimi yanıma alırdım. Onsuz olmaz… Bir de sütüme destek olması için su ve protein ağırlıklı besinler alırdım. 3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?


Daha hamile iken kesinlikle Emzirme Sanatı (Gün Yayıncılık) kitabını okumalarını tavsiye ediyorum. Zaten kitabı okudukları zaman neden şiddetle tavsiye edeceklerimi anlayacaklar. Ben doula eğitimimim kapsamında okudum, kitabı aldığımda kızımı çoktan emzirmeyi bırakmıştım. Sütünüz bebeğinizin normal besinidir ve hiçbir mama sütün yakınından bile geçemez. Araştırmalar anne sütünün faydalarını detaylı bir şekilde açıklıyor, buna inanmak yeterli. Sütünüzün bebeğinize faydası olduğu gibi size de faydası vardır.

İlk altın tavsiyem, bebekleri doğduğu zaman hemen bebeğiniz çıplakken onu göğsünüze yatırın, izin verin memenizi bulacaktır. Bulduğu anda da sizi emmeye başlayacaktır. Doğum sonrası yakın temas çok önemli. Diğer altın tavsiyem ise, tüm annelerin ilk doğum yaptığı zamanlarda fazlası ile sütü vardır. Doğumunuzu izleyen ilk bir kaç hafta, göğüsleriniz duruma bir bakar: ne kadar süt çekiliyor benden diye hesaplar yapmaya başlar. Buna göre bebeğinizin emme miktarına göre hormonlarınız ile birlikte çalışarak süt üretimine devam eder. Bebeğinizi sık aralıklar ile uzun süre emzirin. (hastane hemşireleri ya da etrafınızdaki insanlar iki saatte bir her göğüs için 15′er dakika emzirin dese de bunu sakın dikkate almayın) Bebeğinizin emmediği zamanlarda sütünüzü pompa veya elle sağın. Göğüslerinizden ne kadar çok süt çıkar ise, uzun vadede süt miktarınız o kadar fazla olur. Süreç hep en baştan ilk emzirmeden başlar. Olay arz talep olayı =) Asla sütüm yetmiyor, azalıyor demeyin. Süt çok kırılgandır size hemen darılabilir ve üretimini azaltabilir.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?


Sanırım komik bir anım yok. 


5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?


Tabii ki,” sütün yetiyor mu?” Bir de ilk doğum yaptıktan sonra “sütün geldi mi?”

Süt tabii ki geldi. Hormonlar görevlerini öyle güzel yerine getiriyorlar ki, anne ve bebek hormon sarhoşu oluyor. Her bir emzirişinizde prolaktin ve oksitosin akını gerçekleşiyor.

Lohusa iken normal halinizden kat kat daha kırgın ve karmaşık oluyorsunuz. Bir de bu tür sorular ile karşılaştığınızda moraliniz bozulabiliyor. Sizin ve bebeğinizin en çok ihtiyaç duyduğu şey, sakinlik. O yüzden emzirme seanslarınızı odanızda bebeğiniz ile baş başa rahat bir pozisyonda yapmalısınız. Ve kulaklarınız da tıkayın, her konuşana gülün ve başka bir soru ile karşılık verin, kısacası dalga geçin.

Kapanışı güzel bir söz ile yapmak istiyorum.

“Yeni doğmuş bebeğin sadece üç isteği vardır. Birincisi annesinin kollarındaki sıcaklık; memelerindeki besin ve varlığını bilmedeki güven. Emzirme bu üçünü de karşılar.”

Dr. Grantly Dick-Read, Childbirth Without FearDoula Anne Esra’nın blogunu da buradan takip edebilir, Emzirme hakkındaki diğer yazılarına da ulaşabilirsiniz.

Bol sütlü bir hafta olsun =)

Yorumlar

 • Ozge
  7 Ocak 2013
  reply

  Zeynepcim ben de normal dogum yapmis biri olarak diyorum ki dogum kocu kesinlikle cok faydali. Ha benim yoktu orasi ayri ama bir daha dogum yapsam kesinlikle isterdim. Cunku o anlarda elinizi tutacak sizi yonlendirecek birine ihtiyac duyuyorsunuz. Benim dogumuma giren hemsire aynen bir doula gibi beni yonlendirdi ve motive etti o yuzden sansliydim. Doktorumdan cok onun faydasi oldu diyebilirim.
  Tum annelere bol sutlu bir hafta olsun
  Sevgiler

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.