Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 174

Bu haftanın son sütlü tarifleri yine Instagram annelerimden nam-ı diğer Nyuu =) Bol sütlü bir haftasonu diliyorum tüm annelere!

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

İlk günler hiçbirşey hissetmiyordum ve herhalde bende bir sorun var diye çok üzülüyordum. Ama birkaç hafta sonra oğlum bana, ben oğluma alıştık ve herşey değişti.

Şimdi emzirirken hissettiklerim: Mutluluk, huzur ve kendine güven. Bebeğini tek başına doyurabiliyor olmak insana inanılmaz bir güç veriyor. Emzirme sayesinde bebekle anne arasındaki bağın pekiştiğine inanıyorum. Emerken minicik eliyle elimi tuttuğunda keşke şimdi zaman dursa diyorum. Sanırım emzirme tamamen bittiğinde içim epey bir burkulacak.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Bolca su, rahat bir yatak ve telefonum. Günde 3 litreden fazla su içiyorum ve bu sütümün bol olmasındaki en önemli etken. Gece rahat uyursam ya da gün içinde kestirme fırsatı bulursam da sütüm artıyor. Telefonum ise dış dünyadan kopmamamı sağlıyor ve bu beni mutlu ediyor. Annenin mutlu ve stresten uzak olması sütün devamlılığını çok etkiliyor. Bir dönem işimle ilgili strese girdiğim için sütümde azalma olmuştu. Şimdi kafamı rahat tutmaya ve mutlu olmaya özen gösteriyorum.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Kesinlikle pes etmesinler. Doğumdan önce emzirirsem iyi olur ama olmazsa da sorun değil, ben hiç anne sütü almadan sadece mamayla büyüdüm, çok şükür bi sıkıntım yok diye düşünüyordum. O yüzden hamileyken emzirme konusunda kafamı yormadım ve açıkçası bu konuyu pek araştırmadım. 2012 Nisan ayında sezaryen oldum. Haliyle dikiş yerlerinin acısı yüzünden düzgün pozisyon alamadım ve emzirme konusunda kara cahil olduğum için bebeği memeye tutturamadım. Zaten ilk iki gün boyunca sütüm yeterli değildi. Fakat doğum yaptığım hastane emzirmeyi destekleyen bir kurumdu. Hemşireler bana düzgün pozisyon almayı öğrettiler ve beni çok motive ettiler. Hemen bir pompa almamı ve bebek emdikten sonra kalan sütü sağmamı tavsiye ettiler. Ama yenidoğan doktoru kilo artışını yeterli bulmayıp mamayla takviye etmemizi söyledi. Doğumdan sonra 18 gün boyunca anne sütü ve mamayla oğlumu doyurduk. Bu dönemde sütüm artsın diye elimde pompa sürekli arta kalan sütümü sağdım, bol bol su içtim, bulduğum her fırsatta dinlendim. Sonrasında doktorumuzu değiştirdik ve o mamayı hemen kestirdi. İyi ki de öyle yapmış, oğlum emdikçe sütüm daha da çoğaldı ve o günden sonra bir daha hiç mama vermedim. İkinci ay kontrolünde oğlumun 1,5 kilo aldığını öğrendik. Doktor bile sadece anne sütü sayesinde bu kadar kilo almasına çok şaşırdı. Eşim ve ailelerimiz emzirebilmek için çok çabaladığımı söylüyorlar ama ben gerekli olan şeyi yaptığımı düşünüyorum. Hem oğlum hem de benim için en iyi ve rahat olanı buydu ve emzirebildiğim için çok mutluyum. Oğlum şimdi 8 aylık, hala emziriyorum ve gittiği yere kadar da devam edeceğim.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Oğlum sabahları çok aç uyanıyor ve ben daha meme ucunu ağzına veremeden bulduğu yere yapışıp emmeye başlıyor. Haliyle süt gelmeyince sinirleniyor ve ağzını kocaman açıyor, hadi be kadın ver şu memeyi diye bekliyor. Sütünü içmeye başlayınca rahatlayıp gevşiyor ve ben her gün buna çok gülüyorum.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Tabii ki her yeni annenin sinir olduğu sorular: Sütün geliyor mu? Sütün yetiyor mu?

Ben biraz asabiyimdir, soruyu soran kim olursa olsun terslendim ve sorularına soruyla cevap verdim. Sütüm yetmese sence bu çocuk böyle iri olur muydu?

Lohusalık başına vurdu demişlerdir herhalde =)

Eklemek istediğim bir şey var. Çok uğraştığı halde sütü artmayan, emziremeyen anneler var. Lütfen onlar kendilerini eksik ya da kusurlu hissetmesinler. Önemli olan bebeğin ve annenin sağlıklı, huzurlu ve mutlu olmaları.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.