Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 173

Yeni yılda da emzirme deneyimlerini ve tavsiyelerini paylaşmaya devam. Ne kadar çok yeni anneye ulaşırsak, emzirmelerini keyifli bir hale getirebilirsek o kadar iyi. Tavsiyeler, süt artıran öneriler, hazırlıklı olunması gereken sorular, hatta hazır cevaplar =) Hepsi annelerin mutlu mutlu emzirmesi, bebişlerin de güzel güzel emmesi için. Anne sütünün her damlası altın. Değerini bilmeli, onu çok sevmeli =) Ve sevgili Çiğdem Anne’nin emzirme deneyimleriyle ve tavsiyeleriyle baş başa bırakıyorum sizleri.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Anne olmanın hazzı…

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, komposto ve ısırgan otu çayı.

Sütü artırmak için yapılması gereken en önemli şey sıvı alımıdır. Bazen bunun sadece su içerek yapılması yeterlidir diye düşünülse de bu çok doğru değil. Çünkü sütün miktarı kadar kalitesi de çok önemlidir. Sütün miktarı çok olabilir ama doyurucu olmayabilir, bu da kalitesinden kaynaklanır. Bunun için de meyve kompostoları ve ısırgan, rezene otu gibi çaylar çok önemli takviyelerdir (halk arasında bilinenin aksine kompostonun mutlaka şekerli olmasına gerek yok, meyvenin kendi şekeri yeterlidir)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Özellikle yeni başlanılan dönemde bebek her istediğinde emzirin. Çünkü ne kadar çok emerse göğüs o kadar çabuk boşalır, göğüs boşalınca da vücut yeniden süt yapımı için harekete geçer.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Emzirmek keyifli olduğu kadar bazen insanı yorabiliyor da…Ben de yeni doğum yaptığımda henüz bu tempoya alışamadığım için bir gece (sanırım rüyamda kızım ağlıyordu) kalktım göğsümü açtım ve yastığı emzirmeye calıştım =) Sonra kendime geldiğimde bir baktım ki kızım yatağında mışıl mışıl uyurken ben yastık emziriyorum =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Sütün yetiyor mu” sorusu beni gören herkesin istisnasız sorduğu bir soruydu. Bir süre sonra acaba yetmiyor da bana mı öyle geliyor diye düşünmeye bile başlamıştım. Şimdiki aklım olsa “kızıma yetiyor” der geçerdim.

Bir de bunlara ilaveten eklemek istediğim başka bir şey de ilk 6 ayda anneler kilo vermek için ciddi bir çaba sarfetmesinler. Çünkü sıvı ve yağ kaybı vücutta süt yapımını azaltan faktörlerden biri. Bir de tabii en önemlisi dinlenmek. Yorgun bir annenin sütü artmayacağı gibi doğum sonrası depresyona girme ihtimali de yüksek olur.

Yorumlar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.