Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 17

Bugün Annelerden Sütlü Tarifler’de konuğum canım spor arkadaşım Damla Özcan Eriş. Damla’yla kızı Nil’e hamile kalmadan önce birlikte ter döküyorduk =) Çok hareketli ve yoğun yaşadığı hayatına çok güzel bir sürpriz olarak girdi bebeği. Ne de güzel oldu! Hamilelik dönemi LeiLeo’nun fikir olarak filizlendiği zamanlara denk geldiği için Damla emzirme kıyafeti numunelerini ilk gören ve benimle heyecanımı paylaşan arkadaşlarımdan biri oldu. LeiLeo’nun ilk ablalarındandır yani =) Damla’nın kızı Nil’le yaşadıklarını ve annelik deneyimlerini blogundan takip edebilirsiniz.

Damla Anne deneyimlerini ve tavsiyelerini detaylarıyla sizin için paylaştı. Onun deyimiyle sütünüz bol, stresiniz yok olsun =) 

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

 Huzur, mutluluk, sevgi

 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

 Su, Humana, su. (Humana bitki çayı sütümü inanılmaz arttırdı. Hastanede doğum yaptıktan sonra hemşire getirmişti ve günde 3-4 bardak içmemi tavsiye etmişti. Yaklaşık 6 ay düzenli içtim. Şimdi kızım 13 aylık ve hala arada içtiğim oluyor.)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Öncelikle doğru emzirme yöntemini hastanedeyken öğrenmeleri çok önemli. Yakın bir arkadaşım hastanede kaldığı süre içersinde hemşirenin nasıl emzireceğini göstermemesinden (bu olay gerçekten şaka gibi) dolayı tam 1 hafta bebeğinin karnını doyuramadı. Areolanın (meme başını çevreleyen kahverengi kısım) bebeğin ağzının içerisinde olması gerekir mesela ama arkadaşım bilmediği için sadece ucunu veriyormuş. Çok fazla sütü vardı ve bebeğinin bu sütü içtiğini düşünüyordu ama bebeğin durmak bilmez ağlamalarının nedenini öğrenmek için doktora gittiğinde bebeğinin tam 1 hafta boyunca sütünü içemediğini ve aç olduğunu öğrendi. Tahmin edebileceğiniz gibi bu hem anne hem de bebek için çok zor bir durum. Arkadaşımın bunu duyduğu zaman nasıl hüngür hüngür ağladığını çok iyi biliyorum. Doktorunun doğru yöntemi göstermesi ile hem kendi hem de oğlu rahat bir nefes almıştı.

İkinci ve en önemli tavsiyem “rahat olun”. Kendisiniz asla ve asla strese sokmayın, sizi strese sokan insanlardan uzak durun. Pozitif düşünün. “Sütüm var, foşur foşur gelecek =), bebeğim doyacak” vs. gibi düşünceler sütü arttırıyor. Size olumsuz yaklaşan insanlardan da uzak durun ve mümkünse olumsuz durumları sizinle paylaşmamalarını isteyin, bunda ayıp yok.

Bebeğinizin emmediği kısmı mutlaka kendinize uygun bir süt pompası ile sağın ki bir sonraki süt üretimi yeterli miktarda gelsin ve sütünüz artsın. Kızım 4 günlükken sarılıktan dolayı 1 gece hastanede yattı ve fototerapi aldığı için emziremedim. Her 2,5 saatte bir hastane pompası ile sütümü sağdım ve bebeğime biberonla içirdiler. Her 2,5 saatte bir sütümün nasıl arttığına şahit olmuş ve çok şaşırmıştım. İlk sağmada 30 cc, ikinci sağmada 40 cc, 3.sağmada 70 cc derken hastaneden çıkarken sağdığımda 130 cc süt gelmeye başlamıştı.

Bebeğiniz uyuduğu zaman siz de uyuyun (bırakın işi gücü, bebeğinizin sütü ve siz çok daha önemlisiniz). Uyku süt üretimini teşvik ediyor. Dinlenmez ve uyumazsanız yeterli miktarda sütünüz oluşmuyor. Tarafımdan test edilip onaylandı =)

Bol bol su için, içtiğiniz her su süte dönüşüyor lütfen bunu unutmayın sevgili anneler.

Kısaca; nasıl emzirmeniz gerektiğini doğru kişilerden öğrenin, bol bol su ve sulu gıdalar alın, stresten uzak durun, pozitif düşünün, sabırlı olun, her vakit bulduğunuzda uyuyun, bebeğinizin emmediği sütü pompa ile sağın ve sonrasında kaşık biberon ile içirin (biberona alışmaması için doktorlar bunu tavsiye ediyor), arada alacağınız ılık duş da çok iyi gelecektir.

 Sütünüz bol, stresiniz yok olsun =)

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

 Hımm bir düşünelim bakalım =) Özellikle sol göğsümden fışkırarak süt geliyordu. Bir iki kere Nil’in gözüne isabet ettirmiştim ama en komiği fışkıran sütümü eşime gösterirken eşimi “iki kaşının ortasından” zımbalamam oldu =)Gerçekten görülmeye değerdi.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Etrafımda annem dışında çok fazla insan olmadı, o yüzden annemin söylediği bazı şeyler sinirimi çok zıplatıyordu. Nil her ağladığında “acaba sütün yetmiyor mu?” cümlesini sarfetmesine gerçekten dayanamıyordum. Yaklaşık günde 10 kere söylüyordu bende her seferinde sütümün yettiğini, yetmiyor olsaydı her ay düzenli 1 kilo alamayacağını anlatıyordum. Tabi bunu hiçbir zaman sakin anlatamadım, her tartışmamız kavga ile son buluyordu maalesef, çünkü annem bıkıp usanmadan hergün defalarca aynı soruyu sorabiliyordu. Şimdiki aklım olsaydı daha sakin bir ortamda bir kere anlatır sorusunu her tekrar ettiğinde de cevap vermezdim diye düşünüyorum.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.