Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 171

Yıl sonu koşturmasıydı, LeiLeo‘da indirim telaşıydı, yoga dersleri, eğitimlerdi derken birkaç gündür sütlü tarifleri yayınlayamadım. Yine Instagram annelerimden sevgili Işık Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleriyle kaldığımız yerden devam edelim. 

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, mutluluk, güç 

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, marul ve maydonoz.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Kesinlikle rahat olsunlar, emzirmeyle ilgili gerilmesinler. Ne kadar arkadaşım doğum yaptıysa gözlemlerim hep şu yönde: Rahat ve sakin olanların sütü bol bol geliyor, gerilenlerin “ya sütüm gelmezse” stresi yaşayanların sütü ya geç geliyor ya da gelmiyor. İki oğlumu da ilk 6 ay sadece anne sütüyle besledim, kendi tecrübelerime dayanarak süt salımı ruh haliyle, insanın psikolojik durumuyla ve fiziksel durumuyla %100 bağlantılı. Rahatlasınlar, sütün geleceğine kesinlikle inansınlar, stres yapmasınlar ve mümkün oldukça fiziksel destek alıp vücutlarını dinlendirsinler. Bol su = bol süt ve bol uyku = bol süt. 

4- Emzirme döneminde yaşadığın en  komik olay neydi?

Emzirme döneminde komik bir olay yaşamadım.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Emzirme döneminde hiçbir soruya sinir olmadım. Bütün sorulara hazırlıklıydım çünkü. Kimi merakından, kimi ilgilenmiş gibi görünmekten, kimi sırf laf olsun diye bir çok soru soran, yorum yapan insan benim etrafımda da oldu. Ancak hiç gerilmedim, sinirlenmedim. Belki de rahat rahat emzirebildiğim ve sütüm çok bol olduğu için germedi sorular bilemiyorum ama olumsuz birşey yaşamadım.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.