Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 168

Haftanın ilk Sütlü Tarifler’i sevgili Sevtap Anne’den geliyor. Tüm emziren annelere bol sütlü bir hafta diliyorum.

– Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?
Sonsuz bir aşk, huzur ve anaçlık.. (üç kelime ile sınırlamak çok zor olsada..)

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?
Bu konuda çok fazla şey denesem de bir türlü, yerini hiçbir şeyin tutmadığı yegane materyal “su” oldu benim için. İkinci olarak maydonoz olabilir ve üçüncü olarak da huzur! (kafanın rahat olması bu konuda çok önemli)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?
Ne olursa olsun asla vazgeçmesinler! Ne gögüs ağrıları ne de etraftaki çok bilmişlerin uyarıları yıpratmasın psikolojilerini ve devam etsinler, çünkü zaman geçtikçe bunların ikisi de kalmayacak! Tam tersi bebeğinin gülerek, gözlerinin içine bakıp emdiği anlarda içine dolan “mutluluk” olacak geriye kalan =)


4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

İlk dönemlerde Mavi’nin(oğlum) acıktığı anlarda, tıpkı minik bir vampir gibi boynumdan başlayarak aranmaya başlaması beni güldürüyordu, şimdilerde de emmeye ara verip benimle bebekçe iki kelam edip tekrar devam etmesi güldürüyor =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Mavi birazcık mızıldanmaya başladığında etraftaki deneyimli “büyüklerin” şakayla karışık “annesi meme vermiyor mu buna”,”aç mı bırakıyor anne seni” gibi kibarca manipule eden cümleleriydi beni sinir eden…Bunun yanında Mavi biraz iri bir bebek olduğu için “sütün yetiyor mu” sorusu pek gelmedi bana ama bunun yerine “sadece anne sütümü veriyorsun allah allah” gibi şaşırma cümleleri nazara inandığım için beni biraz olsun endişelendirmekteydi, artık geçti =) … Şimdiki aklımla da, o zaman da “Sana ne!!” ya da “evet ben kötü bir anneyim sen bir meleksin yahu!” gibi şeyler söyleyebilirdim ama haza hanımefendi çizgimden kaymamak adına “hmm olabilir” deyip geçtim yine bildiğimi yaptım =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.