Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 167

Bugünkü konuğum yine Instagram annelerimden sevgili Ebru Anne.
Kendini şöyle tanıtıyor: 12,07,2012 de doğan yengeç burcu Mete Karagöz’ün annesiyim. 5.ayımızı bitirdik ve anne sütüne devam ediyoruz. Çalışan bir anneyim gündüzleri iş yerinde anne sütü sağıp akşamları benimle süt içmeye devam eden tosun bir oğluşum var. Instagram kullanıcısıyım ve herkesleri çok seviyorum. Ve işte Ebru Anne’nin sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?
Mutluluk , gurur, aşk

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?
Dere otu , hurma, rezene

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?
İlk başlarda sıkıntılı günler yaşıyoruz, meme ucu çatlakları, gece uykusuzluğu gaz problemleri ama hepsi ilk 1 ay. Sonra her şey rayına giriyor. Asla pes etme, en önemlisi bebeği kucağına alıp emzirmeye başladığında dünyanın sadece sizin için döndüğünü ve huzuru hisset. Bebeğin gözlerinin içine bak, başını okşa ve ona “seni çok seviyorum, afiyet olsun annem” de, şifa olsun bebeğime de, sonuç mutluluk ve bol süt!
Söylemeden edemeyeceğim, burada eşlerin de çok büyük yardımı olması gerekiyor anneyi tamamen huzurlu bir ortama hazırlama konusunda. Çünkü ilk zamanlar annenin yoğunluk ve yorgunluğundan bocaladığında yemek yemeyi hatta su içmeyi bile unuttuğumuz oluyordur. Eşim sağolsun peşimden su ile hoşaf ile dolaşıyordu, hala da öyledir. Hurmamı, dere otumu, kuru kayısımı, rezenemi hiç eksik etmez. Sütüm devam ediyorsa babamıza da çok teşekkür ederiz, sütümüzün bolluğunda onun da çok büyük bir payı var.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en  komik olay neydi?
İlk dönemler bebeğimi emzirdiğimde nefes nefese kalıp yoruluyor ve öksürük tutuyordu, boğuluyormuş gibi oluyordu. Biz de hemen doktora götürdük, doktor güldü ve sütün çok bol geliyorsa o da emmeye yetiştiremiyor ve yoruluyordur dedi, sen ara ara elini koyup müdahale edeceksin deyip bizi gönderdi. Çok şükür bir daha böyle bir problem olmamıştı =) 
5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?
Çalıştığım için gündüzleri anne sütünü biberonla içiyor, akşamları benimle devam ediyor ve bunun için insanlar ahhh vahhh tühhh seni bırakıcak diye dert yanıyorlar. Bırakın onu ben düşüneyim, benim için önemli olan anne sütünü içsin de nasıl içerse içsin. Anne sütü de olsa mama da olsa sağlıklı olsunlar yeter.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.