Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 166

Bugün emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri sevgili Nagehan Anne’den geliyor. Oğluşu daha doğmadan LeiLeo‘dan emzirme pançosu almış, bu vesileyle tanışmıştık. Instagram’dan sohbetlerimiz hep devam etti. Şimdi de emzirme deneyimlerini taze annelerle paylaşmak için gönüllü oldu =) İşte Nagehan Anne’nin sütlü tarifleri:
1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Acemi anneyken endişe, alışınca sevgi ve büyük bir mutluluk. Artık karnı doyunca bana bakıp gülümsüyor, o kadar güzel ki!

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, su, su. Yeni doğum yapmışken şekersiz erik kompostosu da içtim bol bol, hem hararetimi alıyordu hem de sütümü artırdığını düşünüyorum.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Kendinizi rahat bırakın, hemen, 3 gün ya da 10 gün; o süt gelecek. Kafanızı karıştırmalarına izin vermeyin. Sütünüzle ilgili yorum yapılmasına müsaade etmeyin. Her fırsatta emzirin. Bebeğim kustuğu için bana “sütünde bir şey var” diyenler bile oldu, ama takmadım, emzirmeye devam ettim, vücudunuz doğruyu biliyor, ona güvenin.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en  komik olay neydi?

Komik diyemem ama İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşamadığım için dışarıdayken emzirme pançomla bebeğimi emzirmem biraz dikkat çekiyor =) Yine de her yerde emzirdim çekinmeden. Sadece çok iç içe ve yemek yenilen ortamlarda emzirmemeye çalıştım.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Dediğim gibi bebeğim kustuğu için – 6 aya kadar devam etti kusması – ilk zamanlar sütün yaramıyor, sütünde bir şey mi var vs. diyenlere ne olabilir mesela? Demediğime pişmanım =)

Nacizane tavsiyelerim de şunlar olacak hamilelere ve yeni annelere; lanolinli bir kremle göğüs bakımına 8. aydan itibaren başlayın. Çok güvendiğiniz bir doktor önermedikçe, başkalarının etkisinde kalarak hemen mamaya başlamayın, sürekli emzirin. Kafanız karıştığında Zeynep’e danışmaktan çekinmeyin.

Benden not: Evet, emzirme desteği için her zaman buradayım, ne zaman ihtiyacınız olursa…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.